عواملی که بر سلامت روحی روانی تأثیر گذار است

در مواقعی که استرس بیشتر است، عوامل فردی و محیطی بر روی سلامت روحی روانی تاثیر بسزایی دارند. عواملی مانند جنسیت، اعتقادات فردی، مهارت های زندگی، محیط اجتماعی، محیط خانوادگی، آموزش و ... . این مسائل ممکن است اثر متقابلی بر شدید کردن اثرات رفتار و سلامت روحی روانی داشته باشند.


1- در این قسمت (مطالعه مطالب ذیل) با عوامل قابل تغییر فردی آشنا می شوید و از این طریق می توانید سلامت روحی و روانی خود را ارتقا دهید.

جنسیت: تعیین کننده ای است که اشاره به ویژگی های متمایز اجتماعی و بیولوژیک مردان و زنان دارد. نرخ کلی اختلالات روحی روانی برای مردان و زنان تقریباً یکسان هستند، تجربه پریشانی عاطفی،خشونت های جنسی و خانگی، فشارهای ایجاد شده توسط نقش های متعدد خود و تبعیض های جنسی بر علیه زنان بیشتر است. افسردگی: یکی از شایع ترین مشکل سلامت روحی روانی در زنان است. میزان افسردگی تک قطبی در زنان دو برابر بیشتر از مردانی است که به افسردگی تک قطبی دچار هستند. کشورهای توسعه یافته و کشور های در حال توسعه تقریباً ۱ در ۵ مرد و ۱در ۱۲ زن دچار وابستگی به سیگار، مواد مخدر و الکل در طول عمر خود است. همچنین خشونت در مردان بیشتر است و احتمال ابتلا به اختلال شخصیت ضداجتماعی سه برابر بیشتر از زنان است.

احساسات مثبت: عشق حسی است که معنای دوست داشتن شخصی یا چیزی است، می‌تواند در جوانب غیرقابل تصور ظهور کند. با این اوصاف کلمه «عشق» در شروط مختلف معانی گوناگونی را دارد: علاوه بر عشق که ترکیبی از احساسات و میل جنسی است، انواع دیگر عشق مانند عشق به خانواده، مذهبی و عرفانی را نیز می‌توان پنداشت.حرمت قائل شدن، نیک نهادن، ارزش گذاری و قدر دانستن هم سنگ هایی برای احترام هستند. کسانی که احترام گذار باشند احساسات مثبت را در شخص یا چیزی می بینند و اینگونه مدعی می شوند که آنها ارزش توجه و قابل پاسخگو بودن را دارد. با این ویژگی فرد احترام گذارنده از سلامت روحی روانی برخوردار خواهد شد.

شاد بودن: شادی لغتی برای زندگی بهتر و کسب جایگاهی اجتماعی می توان از آن یاد کرد. یک حالت روانی است که در آن فرد با شاد بودن جهت دست پیدا کردن برای سلامت روحی روانی نام برد. طبق مطالعات دانشمندان شادی و خوشحالی سبب تقویت سیستم دفاعی بدن و نیز باعث بهبودی هرچه بهتر سیستم اعصاب انسان می‌شود.امنیت: چگونگی یا نوعی راحتی و آسودگی از ترس یا مواجهه با هرنوع تهدیدی قابل تعریف است. امنیت امری واجب و ملزم یک جامعه یا سازمان است. اشخاصی که بتوانند امنیت درون خود با تدبیر قوای ذهنی خود، اعتدال لازم را میان توانایی های درون خود مانند شهوت، خشم و ... استوار سازد فردی امن خواهد بود. این بدان معنا است که اگر در جامعه ای باشیم که درصد بیشتر افراد جامعه از این نوع ویژگی برخوردار هستند، جامعه نیز بصورت یکپارچه از این نوع امنیت در بُعد سلامت روحی روانی قابل مشاهده خواهد بود.انگیزش: به عملیات هایی مرتبط است که به رفتار،  توانایی و جهت می دهد. این عملیات شامل وقایع بیرونی، نیازها و شناخت می باشد. انگیزش فرد را به سمت توجه کردن هدایت و در بررسی انگیزه می توان تشخیص داد که اشخاص از چه نیازهایی برخوردار هستند. 

تمایل به انجام کار در گروی توانایی فرد است تا بر این اساس نوعی نیاز تأمین گردد. می‌توان انگیزش را بر حسب رفتار عملی تعریف کرد. کسانی که تحریک شوند نسبت به کسانی که تحریک نشوند تلاش بیش‌تری می‌نمایند. (رابیتز استفین- رفتار سازمانی)

تسلط شناخت خود: یکی از با اهمیت ترین عواملی که به ما یاری می رساند تا زندگی بهتر و کامروا داشته باشیم این است که خود را بشناسیم، حس خوب و دلپذیری در مورد خود داشته باشیم، همچنین از کسی که هستیم با این نوع نگرش مثبت دلشاد و خشنود باشیم.

کسی که این احساس نسبت به خود را داشته باشد، توانایی های ذهنی، استعداد، نقاط قوت و ضعف خود را پذیراست و سعی دارد تا نقاط های ضعف خود را به بهترین شیوه ممکن به نتاط قوت خود تبدیل نماید.

با در نظر گرفتن اینکه از مشکلات آسان نظیر انتخاب رنگ لباس برای پوشیدن تا مشکلات هایی با اهمیت زیاد که در زندگی با آنها مواجه هستیم و سعی در برطرف نمودن و حل آنهاییم، بدون قدرت آشنایی با مشکلات و رسانیدن آن به راه حل در زندگی دچار اختلال و رویارویی با مشکلات عظیم تر خواهیم شد. حال به چگونگی شناسایی مشکلات و فیصله دادن به آنها آشنا خواهیم شد.

شناسایی مشکلات: منطقی نتیجه گیری کنید و بابرگزیدن وقت و جایگاه شایسته برای رسیدگی مقولات به حل مشکلات بپردازید.

حل مشکلات: اعم از پذیرفتن اصل مشکل و در نظر داشتن بهترین هدف برای رسیدن به راه حل است. نقاط قوت و ضعف راه حل های مشخص شده را بررسی نمایید تا به نتیجه دلخواه برسید.

کنترل و نحوه مدیریت زمان: اکثر انسانها برای حل مشکلات و رسیدن به نتیجه دلخواه خود زمان زیادی را سپری می کنند. برای اینکه در زمان بهتر به راه حل برسید تمرکز کامل داشته باشید، استرس های مزاحم را از خود دور کنید و از انجام کارهایی که اثربخشی کم و تأثیر گذار نیستند پرهیز نمایید.عوامل فردی که بر سلامت روحی روانی بررسی شد، تأثیرات و نتایج آنچه که بدست آمده مفید واقع خواهد بود، افزون بر آن عوامل محیطی نیز وجود دارد که بر روی سلامت روحی روانی اثر گذار هستند. از این قبیل عوامل شامل: محیط اجتماعی، اقتصادی، خانوادگی، محیط سیاسی و آموزش هستند. 

2- در این قسمت (مطالعه مطالب ذیل) با عوامل قابل تغییر محیطی آشنا می شوید و از این طریق می توانید سلامت روحی و روانی خود را ارتقا دهید.

عامل اجتماعی: در کشورهای مختلف رابطه بین سلامت روحی روانی و عامل اجتماعی پیچیده و متفاوت است. در عامل اجتماعی به وضعیت رابطه افراد با دیگر افراد جامعه پرداخته می شود.

عامل فرهنگی: عامل بدست آوردن، درک کردن  بکارگیری معلومات در راههایی که سلامت روحی و روانی را حفظ و به پایه بالاتری می رساند، تعریف می شود. در این عامل فرد با توانایی شناخت نابسامانی ها و آشفتگی ها، کسب دانش بیشتر نسبت به پیشگیری از ناهنجاری های فرهنگی و حفظ آرامش روان شخصی قرار می گیرد.

عامل خانوادگی: در یک خانواده، محیط خانوادگی در اولویت بالاتری نسبت به دیگر عوامل موجود قرار دارد که لحاظ سلامت روحی روانی برای فرد بیشتر تأثیر گذار است، به نحوی که اگر فرد در تحت تکفل قرار دارد، والدین نقشی بسیار حیاتی در شکل گیری بهتر بر سلامت روحی روانی فرزند خود دارند. اگر شخص هر نوع کار یا حرکتی که در محیط اجتماع انجام می دهد نشان دهنده یا بازخوردی از سطح سلامت روحی روانی وی در محیط خانوادگی است.

عامل سیاسی: در هر کشور عارضه هایی ویران کننده و زیان آور بر افراد جامعه وجود دارند که بر سلامت روحی روانی آن جامعه تأثیر مستقیم وارد می سازد. عواملی همچون تبعیض قائل شدن بعضی از جوامع، جنایات علیه بشریت و نابرابری.

عامل اقتصادی: ایجاد اشتغال، درآمدزایی و کارآفرینی برای یک جامعه می تواند موفقیت چشم گیری به بار آورد. داشتن امنیت شغلی، پایین بودن میزان بیکاری، رفاه شغلی و شرایط عادلانه بودن جذب و بکارگیری نیرو می تواند در راستای سلامت روحی روانی گام های مؤثر برداشت.

عامل آموزش: آموزش در همه سطوح و جوامع مختلف امری غیر قابل انکار و چشم پوشی است. برای بالا بردن شاخص کیفی آموزش باید بستر هایی برای کسب دانش و آشنایی بهتر جامعه جهت شناسایی و شناخت دیگر عوامل، استقبال از ایده های برتر، تبادل اطلاعات و مشورت، پایین آوردن سطح کم سوادی و بی سوادی آموزشی و پرورشی ایجاد نمود تا در بهبود سلامت روحی روانی جامعه همواره اثرات سودمند و شایسته ای به عمل آیند.

بر اساس نظریه روانشناسان، اگر خانواده ای ایمن و کامل داشته باشیم، واجب است میل و احتیاجات را برطرف و برآورده گردانیم. با این نگرش خانواده از لحاظ سلامت روحی روانی در سطح بهتری قرار گرفته و مشکلات کمتری گریبانگیر خواهد بود.

بطور کلی شخصی چنانچه باورهای خود را به سوی پیشرفت و ترثی هدایت کند، منجر به ثابت قدم بودن، تلاش بیشتر و مضاعف و مدیریت بهتر می شود. با رعایت این کلیات فردی با اندیشه های درست در خانواده سالم و سرانجام جامعه بی نقص خواهیم داشت.


تگ ها :

ارسال نظر