انواع عفونت های واژن و راه درمان آنها
واژن قسمتی از دستگاه تناسلی زنان(فرج) است که برای آمیزش جنسی و زایمان کاربرد دارد. واژن همچنین مجرایی برای عبور خون عادت ماهانه میباشد.این مجرای درونی دستگاه تناسلی بخشی از لذت جنسی در زنان را هنگام دخول فراهم میکند

، بنابراین پاکیزه نگه داشتن و رعایت بهداشت در این محیط به سلامت زنان کمک زیادی میکند. هر خانمی باید در مورد انواع عفونت واژن اطلاعاتی از قبیل علائم، علت و نشانه تا درمان خانگی و طبیعی آن داشته باشد تا در صورت عفونت بتواند مانع از پیشرفت بیماری و عود شدن عفونت شود. در صورت بی توجهی و عدم درمان عفونت ممکن است عوارض و بیماریهای خطرناکی شخص را تهدید کند.

انواع عفونت واژن:

بطور کلی سه نوع عفونت واژنی وجود دارد که عبارتست از: عفونت قارچی، عفونت انگلی، عفونت باکتریایی. در ادامه به بررسی هر کدام از این سه عفونت پرداخته و علائم و دلایل ایجاد هر یک از آنان را شرح خواهیم داد.

دلایل ایجاد عفونت قارچی و علائم آن:


سه چهارم بانوان معمولا در طول زندگی خود به این عفونت مبتلا می شوند.این بیماری گرچه سلامت فرد را بطور جدی تهدید نمیکند اما علائمی که بروز می دهد ناخوشایند است.عامل ایجاد عفونت قارچی در دستگاه تناسلی بانوان وجود قارچی به نام کاندیدا آلبیکنس است. این قارچ بطور طبیعی در واژن وجود دارد اما محیط اسیدی واژن مانع از رشد اینگونه قارچ میشود. اگر بنا به دلایلی از اسیدی شدن محیط واژن کاسته شود شرایط برای رشد این قارچ نیز مهیا میشود. به گفته متخصصان عمده ترین عوامل ایجاد عفونت قارچی به این شرح است: مصرف قرصهای ضد حاملگی، زمان سیکل ماهیانه، حاملگی، مصرف بعضی از آنتی بیوتیک ها، استفاده از کورتون، رعایت نکردن بهداشت در رابطه جنسی. از علائم این بیماری می توان به ترشحات شیری رنگ، خارش و احساس درد در هنگام نزدیکی اشاره کرد.

عفونت انگلی واژن و نشانه های آن در در دستگاه تناسلی زنان:


عفونت انگلی واژن به نسبت عفونتهای دیگر خطرناکتر است و باید نسبت به آن حساسیت بیشتری نشان داد چون در صورت بی توجهی و عدم درمان ممکن است منجر به عفونت دهانه رحم شود. این عفونت در بیشتر اوقات ناشی از یک انگل تک سلولی به نام انگل تریکوموناس واژینالیس است که بطور طبیعی در واژن وجود ندارد. ابتلا به آن ممکن است از طریق رابطه جنسی، استفاده از وسایل آلوده(حوله یا شورت آلوده) و محیط های آلوده(استخر ،توالت) صورت بگیرد. این عفونت در نیمی از موارد بدون نشانه است اما میتوان از اصلی ترین علامت آن به ترشح غیرعادی واژن اشاره کرد، این ترشحات اکثرا دارای رنگ خاکستری یا سبز رنگ بوده و بوی بد و زننده ای دارد.

دلایل ایجاد عفونت باکتریایی واژن و علائم آن:


محیط واژن بطور طبیعی شامل تعداد بسیار زیادی باکتری خوب و مقدار کمی باکتری بد میباشد.باکتریهای خوب در محیط واژن مانع پیشرفت باکتریهای بد شده و آنان را کنترل میکنند.شخصی که دچار عفونت باکتریایی واژن میشود به این دلیل است که این توازن بهم میخورد،یعنی باکتریهای خوب قادر به کنترل و پیشرفت باکتری بد نمیشوند در نتیجه تعداد باکتری خوب کمتر شده و در مقابل باکتریهای بد افزایش می یابند و منجر به ایجاد عفونت میشوند. واژینوز باکتریال یک عفونت خفیف باکتریایی در واژن است که تمام خانمها در طول عمر حداقل چند بار به آن مبتلا میشوند. این بیماری در زنان بالغ که هنوز به سن یائسگی نرسیده اند شایعتر است. در دختران نابالغ و زنان یائسه این بیماری رواج کمتری دارد زیرا پوشش سطحی دستگاه تناسلی این افراد به صورتی است که میکروبها نمیتوانند به خوبی در آنجا رشد کنند. ممکن است عفونت باکتریایی واژن بدون علامت باشد با این حال از علائم اصلی این عفونت میتوان به این موارد اشاره کرد: ترشح بد بو و خاکستری _ سفید در واژن، سوزش در هنگام ادرار کردن، خارش واژن 

روش تشخیص عفونت واژن:

هر کدام از علائم و نشانه هایی که در موارد بالا ذکر شد می تواند نشانگر یک عفونت واژنی باشد بنابراین با نمایان شدن این علائم باید به پزشک مراجعه شود.پزشکان در ابتدا در مورد علائم و نشانه هایی که در واژن شما نمایان شده سوالاتی خواهند پرسید ،سپس معاینات بالینی را که شامل معاینه لگن و واژن است انجام خواهند داد و از ترشحات واژن نمونه برداری خواهند کرد.به کمک آزمایش این نمونه پزشک میتواند عفونت واژن را تشخیص دهد.

درمان خانگی عفونت واژن:

درمان خانگی عفونت می تواند تا حدی از پیشرفت بیماری جلوگیری کند و اگر عفونت به صورت جدی و حاد نباشد حتی میتواند آن را از بین ببرد.درمانهای خانگی ساده ای برای رهایی از این عفونتها وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره میکنیم.

درمان عفونت واژن با ماست:


باکتریهای موجود در ماست میتواند رشد عفونت در بدن را کنترل کند.برای این کار مقداری ماست را در ناحیه مورد نظر به مدت 20 الی 30 دقیقه قرار میدهیم .یا میتوان یک تمپون را به ماست آغشته کرد و آن را داخل واژن به مدت دو ساعت قرار داد.

درمان عفونت واژن با روغن نارگیل:


این روغن خواص ضد قارچی دارد و میتواند عفونت قارچی را از بین ببرد.برای این منظور باید مقداری روغن نارگیل را در ناحیه مورد نظر به مدت 10 الی 20 دقیقه بگذاریم.

درمان عفونت واژن با سیر:


سیر یک گیاه دارویی شناخته شده است که برای درمان انواع بیماریها مورد استفاده قرار میگیرد.برای اینکار چند حبه سیر را له کرده و از آن خمیر بسازید،خمیر مورد نظر را مستقیما روی ناحیه درگیر قرار بدید.برای این منظور میتوان از روغن سیر هم استفاده کرد.خوردن چند حبه سیر تازه در روز برای درمان عفونت واژن بسیار مفید است.

درمان عفونت واژن با عسل:


عسل باعث از بین رفتن و تسکین عفونت واژن و سایر عفونتهای قارچی میشود ،عسل همچنین خارش ناشی از عفونتها را کاهش میدهد.برای این منظور مقداری عسل را به مدت 20 دقیقه در ناحیه آلوده استعمال کرده و سپس آنرا بشویید.

راههای پیشگیری از عفونتهای واژن:

پوشیدن شورتهای کتانی و اجتناب از پوشیدن شورتهای پلاستیکی،تنگ و چسبان

اجتناب از مواد عطری- اسپری ،تامپون و پد های معطر در زمان خونریزی ماهیانه 

اجتناب از دوش واژینال یا همان اسپری های مخصوص ناحیه تناسلی برای پاک کردن مجرای تناسلی

خشک کردن ناحیه تناسلی با حوله تمیز پس از دوش روزانه

اجتناب از رابطه مقعدی و واژنی به صورت همزمان ،در صورت انجام باید از دو کاندوم مجزا استفاده کرد. در غیر اینصورت باکتریهای ناحیه مقعد وارد واژن شده و تبدیل به عفونت خواهند شد.


پیشنهاد بلوتوت:

سایت بلوتوت به عنوان برترین سایت فروش محصولات سلامت جنسی برای  رفع و پیشگیری مشکل عفونت واژن در بانوان پیشنهاد می نماید در هنگام رابطه جنسی و نزدیکی از کاندوم آنتی باکتریال این شرکت استفاده نمایید.این کاندوم در بسته های 12 عددی و با خاصیت ضد باکتری و عفونت خود علاوه بر افزایش لذت جنسی و ارگاسم داخل واژن را نیز ضد عفونی و تمیز می نماید .بدین صورت از بروز عفونت های واژینال پیشگیری می کند.


ارسال نظر