روش های پیشگیری از بارداری

بارداری حاصل آمیزش جنسی زن و مرد می باشد. این پدیده زمانی اتفاق می افتد که در یک رابطه جنسی اسپرمهای مرد از طریق واژن، خود را به دهانه رحم رسانده و از طریق آن وارد رحم شوند. اگر یک اسپرم بتواند از طریق لوله فالوب (لوله رحم) به تخمک برسد و وارد آن شود تخمک را بارور میکند.

 بچه دار شدن زیباترین حس یک پدر و مادر است اما اگر زوجی بدون آمادگی(روحی،اقتصادی و...) بچه دار شوند ممکن است این هدیه ی الهی برای آنها تبدیل به یک کابوس شود. اغلب بارداریهای ناخواسته به دلیل عدم اطلاعات کافی در مورد روشهای صحیح پیشگیری از بارداری میباشد. در این نوشته قصد داریم به برخی از متداولترین روشهای مختلف پیشگیری از بارداری اشاره کنیم و مزایا و معایب هر کدام را توضیح دهیم. البته لازم به ذکر است که این نکته را یادآور شویم که ایمن ترین و مطمئن ترین روش که صد درصد از بارداری جلوگیری میکند، نداشتن رابطه جنسی واژنی است، در غیر اینصورت در بقیه ی راهها ، پیشگیری صد درصد نیست و احتمال بارداری ولو اندک هم باشد وجود دارد.

1- زمان تخمک گذاری(روش طبیعی):


این روش یک روش طبیعی برای جلوگیری از بارداری است. در این روش باید زن و مرد در زمانی که تخمک آماده لقاح با اسپرم میباشد آمیزش جنسی نداشته باشند. به عبارتی دیگر در زمان تخمک گذاری نباید دخول صورت بگیرد.این امر نیازمند دانستن زمان تخمک گذاری میباشد. برای تعیین زمان تخمک گذاری در این روش، باید یک میانگین برای زمان عادت ماهیانه بدست بیاید. برای این کار باید حدود 4 تا 6 ماه تاریخ دقیق قاعدگی را خیلی دقیق و به صورت منظم یادداشت کرد، زمان تخمک گذاری وسط فاصله دو قاعدگی میباشد. همچنین از نشانه های زمان تخمک گذاری میتوان به تغییرات ترشحات رحمی و نوسان دمای بدن اشاره کرد. از مزایای این روش کم هزینه بودن آن نسبت به سایر روشهای دیگر است، مگر در مواردی که شخص از کیت تست تخمک گذاری استفاده کند، همچنین استفاده نکردن از دارو یا هورمون خاص از مزایای دیگر این روش میباشد. از معایب این روش می توان به این موارد اشاره کرد: مشکل بودن تخمین زمان تخمک گذاری باعث بالا رفتن ریسک این روش می شود و شانس بارداری ناخواسته را افزایش میدهد، همچنین این روش باعث ایجاد محدودیت در رابطه زوجین میشود به اینصورت که زوجین نمی توانند در زمان دلخواه با هم رابطه داشته باشند.

2- روش منقطع(بیرون کشیدن آلت):

در این روش مرد قبل از انزال آلت تناسلی خود را از واژن زن بیرون می کشد. این روش نیاز به تمرکز و مهارت مرد دارد در غیر اینصورت ممکن است قبل از بیرون کشیدن آلت، انزال در واژن اتفاق بیافتد و احتمال بارداری را افزایش دهد. میزان موفقیت در این روش 75 تا 80 درصد گزارش شده است. زوجین بهتر است تا زمانی که مرد از مهارتش در زود بیرون کشیدن آلت از واژن مطمئن نشده از این روش استفاده نکنند.

3- جلوگیری از بارداری با استفاده از کاندوم(مردانه ،زنانه):


کاندوم وسیله ای بسیار رایج برای پیشگیری از بارداری و بیماریهای مقاربتی است که در صورت استفاده درست میتواند تا 98 درصد از بارداریهای ناخواسته جلوگیری کند. کاندوم مردانه بر روی آلت کشیده میشود و کاندوم زنانه داخل واژن قرار میگیرد. در این روش مرد میتواند داخل واژن انزال کند چون کاندوم مانع از تماس منی مرد با واژن زن میشود. امروزه با هدف ایجاد لذت بیشتر در رابطه جنسی و همچنین کاهش احتمال بارداری کاندومهای متنوعی طراحی و ساخته شده اند.

مزایای استفاده از کاندوم عبارت است از:

 1. به نسبت سایر وسایل جلوگیری از بارداری ارزان است

 1. به راحتی قابل دسترس است و در اکثر داروخانه و فروشگاهها به فروش میرسد

 1. در برابر بیماریهای آمیزشی از زن و مرد محافظت میکند.


معایب استفاده از کاندوم:

 1. تنها زمانی از بارداری جلوگیری میکند که به درستی استفاده شود

 1. یکبار مصرف است،

 1. ممکن است جنس لاتکس کاندوم موجب حساسیت شود

 1. ممکن است تا حدی لذت جنسی را کاهش دهد.

4- قرصهای ضد بارداری:


این قرصها فقط برای جلوگیری از بارداری کاربرد دارد و از ابتلا به بیماریهای آمیزشی جلوگیری نمی کند. این قرصها انواع گوناگونی دارند اما اکثرا ترکیبی از پروژسترون و استروژن هستند که مانع از تخمک گذاری میشوند. در صورتی که این قرصها در تاریخ مشخص استفاده شوند تاثیر زیادی دارند. قرص ضد بارداری قبل از رابطه جنسی مصرف می شود البته نوع اورژانسی آن بعد از نزدیکی استفاده میشود.

مزایا استفاده از قرص ضد بارداری:

 1. نیاز به تجویز پزشک ندارد 

 1. قاعدگی را منظم و خونریزی را کمتر میکند

 1. درد عادت ماهیانه را کم میکند.

معایب استفاده از قرص های بارداری:

 1. هزینه بردار است

 1. از بیماریهای جنسی پیشگیری نمی کند

 1. ممکن است عوارضی مانند احساس سفتی در سینه ها

 1. لک صورت

 1. لخته شدن خون

 1. و فشار خون بالا 

5-استفاده از اسپرم کش:

استفاده از این روش آسان و ارزان است .اسپرم کش ها حاوی مواد شیمیایی میباشند که میتواند اسپرمها را از بین ببرند. این اسپرم کش ها اکثرا به صورت کف،ژل یا کرم هستند که باید نیم ساعت قبل از نزدیکی در واژن قرار بگیرند.

معایب استفاده از اسپرم کش ها:

استفاده مداوم از این مواد ممکن است باعث التهاب بافتها شود و خطر ابتلا به بیماری های جنسی و عفونتهای واژنی را در زن افزایش دهد.

6- استفاده از دیافراگم:


دیافراگم کلاهک گنبدی شکل لاستیکی است که قبل از نزدیکی روی دهانه رحم گذاشته می شود و آن را  می پوشاند.این وسیله همراه با اسپرم کش استفاده میشود و تا حد زیادی از بارداری جلوگیری میکند.

مزایای استفاده از دیافراگم:

ارزان بودن و چند بار مصرف بودن آن.

معایب استفاده از دیافراگم:

 1. این وسیله را باید پزشک جا بیندازد

 1. در طول زمان قاعدگی نباید از آن استفاده کرد

 1. در برابر بیماریهای آمیزشی از شخص محافظت نمیکند.

7- استفاده کلاهک رحم:


این وسیله همانند دیافراگم است اما با سایز کوچکتر که روی دهانه رحم قرار می گیرد.استفاده از این وسیله مانع از ورود اسپرم به رحم میشود. قیمت آن ارزان است و میتواند تا 48 ساعت در دهانه رحم باشد.

معایب استفاده از کلاهک رحم:

 1. همانند دیافراگم این وسیله نیز توسط پزشک باید جا انداخته شود

 1. در طول قاعدگی نباید از آن استفاده کرد

 1. کلاهک رحم در مقابل بیماری جنسی از شخص محافظت نمیکند.

8- استفاده از آی یو دی(IUD):


آی یو دی وسیله ای T شکل است که باعث میشود اسپرم با تخمک لقاح پیدا نکند. این وسیله توسط پزشک داخل رحم قرار داده میشود. نوع مسی آن تا 10 سال کار میکند. ولی نوع هورمونی آن هر 5 سال یکبار باید عوض شود.این روش احتمال بارداری را به شدت کاهش میدهد.

مزایای استفاده از آی یو دی:

 1. درد قاعدگی را کاهش و خونریزی را کم می کند

 1. مدت زیادی می توان از آن استفاده کرد

معایب آی یو دی :

 1. ممکن است عوارض جانبی داشته باشد

 1. گران قیمت است.

9- انجام عمل وازکتومی:


وازکتومی عملی است که بر روی مردان انجام میگیرد.در این روش لوله های منی که وظیفه حمل اسپرم از بیضه ها به دستگاه تناسلی را دارند بسته می شوند ، با این کار انزال مرد فاقد اسپرم میشود و امکان بارداری تقریبا به صفر میرسد.

معایب وازکتومی:

به عمل جراحی نیاز دارد و ممکن است برگشت پذیر نباشد.

10-توبکتومی:توبکتومی به بستن لوله های رحمی در زنان گفته میشود. این روش از روشهای دائمی جلوگیری از بارداری میباشد که باعث میشود تخمک از تخمدان حرکت نکند.

معایب توبکتومی:

 1. به عمل جراحی نیاز دارد

 1. گران قیمت است

 1. ممکن است برگشت پذیر نباشد


پیشنهاد بلوتوت:

همانگونه که پیشتر اعلام شد یکی از موثرترین راههای پیشگیری از بارداری استفاده از کاندوم است.کاندومها در کل به دو دسته مردانه و زنانه تقسیم می شوند که با استفاده از آنها علاوه بر پیشگیری از بارداری تا حد زیادی نیز می تواند از انتقال بیماری های جنسی نیز جلوگیری نماید.استفاده از کاندوم شاید برای بعضی از افراد چندان خوشایند نباشد که البته این افراد می توانند با استفاده از انواع مختلف کاندوم مانند کاندوم های خاردار ,کاندوم دکمه ایی,کاندوم عروسکی,کاندوم میوه ایی و کاندوم های فانتزی که هر کدام کارایی و لذت خاص خود را دارند استفاده نمایند.جهت تهیه انواع این کاندوم ها تنها کافی است به سایت بلوتوت مراجعه نموده و بسته به کارایی کاندوم و علاقه ی خود محصول مورد نظر را در چند مرحله کوتاه به صورت کاملا محرمانه و با تحویل رایگان درب منزل دریافت نمایید.

ارسال نظر