کاهش و افزایش میل جنسی در خانم ها و آقایان

میل جنسی در انسان:

انسان نیازهای گوناگونی دارد و هر کدام از این نیازها جنبه هایی از زندگی او را دربر میگیرد. برخی از این نیازها بصورت طبیعی در فطرت بشر نهاده شده است. نیاز به آب و غذا ، هوا و امیال جنسی از نیازهای طبیعی و فطری یک انسان سالم میباشد. میل جنسی یک حالت انگیزشی،کششی و علاقه نسبت به موضوعات و فعالیتهای جنسی است. اغلب افراد دارای تمایل جنسی می باشند بیشتر آنان از لحاظ جنسی تحریک می شوند و تمایل دارند با فردی که مجذوبش شده اند رابطه جنسی داشته باشند. میل جنسی در انسان بوسیله محرک های درونی و بیرونی برانگیخته میشود که میتواند منجر به یک رابطه جنسی شود . این تمایل در انسانهای مختلف متفاوت است و بسته به شرایط در زمان و مکان مختلف تغییر میکند، میل به فعالیت جنسی معمولا در سن بلوغ افزایش میابد. اهمیت دادن به نیازهای جنسی بسیار مهم است چون بی توجهی، سرکوب کردن و ارضای نادرست این نیاز میتواند باعث بروز مشکلات زیادی روی فرد و آینده او شود. در ادامه بحث، تفاوت میل جنسی در زنان و مردان و عواملی را که موجب افزایش یا کاهش میل جنسی در آنان میشود بصورت مختصر بیان می کنیم.


تفاوت میل جنسی در زنان و مردان:

باور عمومی بر این است که مردان بیشتر از زنان به رابطه جنسی فکر میکنند و با کوچکترین محرکهایی تحریک میشوند در مقابل زنان به احساسات در رابطه جنسی بیشتر اهمیت میدهند و بعضا تحت تاثیر عوامل فرهنگی و اجتماعی قرار میگیرند ، آنان برای برانگیخته شدن به زمان و محرکهای بیشتری نیاز دارند.

حال سوال اینست آیا واقعا میل جنسی در مردان قویتر از زنان است؟

مطالعات و تحقیقات زیادی نشان میدهد که بین مردان و زنان تفاوت اساسی وجود دارد و غریزه جنسی در مردان بیشتر از زنان است ، زنان میل جنسی ملایم تری دارند آنان تمایل دارند که میل جنسی خود را با هنجارهای جامعه و خانواده سازگار کنند ،البته زنانی هم هستند که میل جنسی شدیدی دارند و در مقابل مردانی هم هستند که میل به رابطه جنسی کمی دارند ؛ اما بطور میانگین مردان بیشتر از زنان خواستار رابطه جنسی هستند و بیشتر از زنان در مورد مسائل جنسی فکر میکنند. همین تفاوت شدت در میل جنسی بین زنان و مردان باعث شده است که آمار خودارضایی در بین مردان بیشتر از زنان باشد.آمارها نشان میدهد که بیشتر طلاقها بخاطر عدم هماهنگی و ناسازگاری میل جنسی بین زن و شوهر میباشد.زن و شوهری که پاسخگوی نیازهای جنسی هم باشند و برای ارضای این نیاز با هم هماهنگ و سازگار باشند بسیار بهتر و آسانتر مشکلات و اختلافات خود را حل میکنند، در مقابل زوج هایی که در این امر مشکل داشته باشند و نتوانند به خوبی نیاز جنسی هم را برطرف کنند اغلب در زندگی با مشکل روبه رو شده اند یا رابطه آنها به طلاق منجر شده است.

چه عواملی باعث افزایش یا کاهش میل جنسی در مردان می شود؟

عوامل زیادی میتواند منجر به کاهش یا افزایش میل جنسی در مردان شود. بعضی از این عوامل به تغذیه و نحوه زندگی فرد مربوط میشود و بعضی از آنها هم میتواند منشا روحی و روانی داشته باشد. اختلال در نعوظ یکی از مهمترین علل کاهش میل جنسی در مردان است. عوامل زیادی میتواند بر روی نعوظ تاثیرات منفی داشته باشد، بعضی از این عوامل مانند افسردگی،خشم و استرس منشا روحی و روانی دارد و برخی دیگر مانند مصرف الکل،دخانیات و چاقی به تغذیه و نحوه زندگی شخص مربوط است. مردان برای داشتن یک رابطه جنسی ایده آل باید نعوظ خوب و بدون مشکلی داشته باشند. یک نعوظ خوب مستلزم داشتن یک بدن سالم و یک سیستم عصبی طبیعی است.

 خوراکیهایی که برای افزایش و تقویت میل جنسی مردان پیشنهاد میشود عبارتست از :

کرفس، موز، آجیل، بستنی وانیلی،گوشت کبابی، شکلات سیاه(کاکائویی)، هلو، صبحانه مناسب، فلفل، انجیر,استفده از کاندوم های افزایش میل جنسی

عوامل کاهش میل جنسی

 سیگار کشیدن، مصرف الکل، خوردن بیش از حد غذاهای سرخ کردنی ، فست فود و مصرف خودسرانه دارو باعث تخریب اسپرم و کاهش میل جنسی در مردان میشود.

عوامل افزایش یا کاهش میل جنسی در زنان:

تغییرات هورمونی در بدن خانمها باعث می شود که آنان در بعضی از روزها میل جنسی بیشتری داشته باشند. میل جنسی در زنان متاهل و مجرد با هم تفاوت دارد. بدن زنان در دوران قاعدگی هورمونهای جنسی را ترشح میکند. این هورمونها عبارتند از: استرادیول و پروژسترون. این دو هورمون میل جنسی در زنان را افزایش میدهد و تمایل آنان را برای انجام رابطه جنسی بیشتر میکند. زنان مجرد در ابتدای سیکل قاعدگی، میل بیشتری به برقراری رابطه جنسی دارند ولی زنان متاهل در آغاز و پایان دوره قاعدگی زمانی که ترشح هورمون پروژسترون بیشتر است میل آنان نیز برای انجام رابطه جنسی بیشتر میشود. بدن زنان و مردان تفاوتهای اساسی با یکدیگر دارند. زنان بدلیل ترشح هورمونهای جنسی در سیکل قاعدگی، میل جنسیشان دستخوش تغییراتی میشود. در یک دوره از زندگی میل جنسی زنان به اوج می رسد و در دوره ی سنی خاصی این میل کاهش می یابد.زنان در دهه 30 و دهه 40 زندگی خود میل جنسی بیشتری نسبت به سایر دهه های زندگی خود دارند.
میل جنسی زنان بعد از یائسگی به دلیل کاهش و توقف تولید هورمون استروژن کم و از شدت آن کاسته میشود. ناگفته نماند که تغذیه مناسب و دوری از دخانیات و نوشیدنیهای الکلی باعث منظم تر شدن سیکل قاعدگی و در نتیجه افزایش میل جنسی آنان خواهد شد.ابراز علاقه و عشق از طرف مرد و توجه به نیازهای احساسی و عاطفی همسرخود، میتواند تاثیر بسزایی در افزایش میل جنسی زن داشته باشد و او را بیشتر از همیشه برای رابطه ترغیب کند. هر چقدر به نیاز عاطفی و احساسی زنان توجه نشود و به آنان صرفا برای قصد لذت توجه کرد به همان اندازه میل جنسی آنها نیز کم میشود.

علاوه بر موارد ذکر شده یک سری مواد غذایی وجود دارند که می توانند تاثیر خوبی بر افزایش میل جنسی در زنان داشته باشند این خوراکیها عبارتند از:

شکلات سیاه، جینسنیگ، زنجبیل، سیب، گل راعی، غذاهای دریایی(ماهی،میگو)


ارسال نظر