انواع بیماری های جنسی و راه مقابله با آنها

بیماریهای مقاربتی  و جنسی

عفونتهای آمیزشی به بیماریهایی گفته می شود که از طریق روابط جنسی(واژینال ، مقعدی ، دهانی) از یک شخص به شخص دیگر منتقل میشود. اغلب نوجوانان و جوانانی که دارای روابط جنسی متعدد ، کنترل نشده و پرخطر هستند به این بیماریها مبتلا میشوند. منشا این بیماریها باکتری یا ویروس هایی هستند که طی یک رابطه جنسی از طریق تماس با ترشحات مرد و زن آلوده منتقل میشوند.این بیماریها در هر دو جنس مذکر و مونث ایجاد میشود . بعضی از این بیماریها بسیار خطرناک بوده و عوارض بدی دارد که می تواند منجر به عفونتهای شدید ، نازایی و یا حتی سرطان شوند. تشخیص به موقع بیماری ، داشتن رابطه سالم در چهار چوب خانواده ، متعهد بودن به همسر و خرید کاندوم و استفاده از آن  در روابط پر خطر جنسی بهترین راه مبارزه با این عفونتهاست.

 بیماریهای جنسی شامل دو دسته می باشند :

1) دسته ای که فقط از طریق رابطه جنسی پرخطر منتقل می شوند مانند: سوزاک،سفلیس و...،

2) دسته ای که رابطه جنسی یکی از راههای انتقال بیماری است، مثل بیماری ایدز و هپاتیت که علاوه بر رابطه جنسی پرخطر از طریق سرنگ آلوده یا تماس با خون فرد آلوده نیز منتقل میشوند.

در ادامه به معرفی شایعترین این بیماریها می پردازیم و به عوارض و علائم هر کدام از آنها اشاره میکنیم.

دسته ای از بیماریهای آمیزشی که فقط از طریق رابطه جنسی پرخطر منتقل می شوند:


1- بیماری سوزاک و راه درمان آن:

عامل ایجاد سوزاک باکتری است که از طریق رابطه جنسی منتقل میشود. سوزاک باعث ایجاد سوزش شدید در مجرای ادراری آقایان میشود، در خانمها اغلب بدون علامت است البته در بعضی از خانمها ممکن است با ترشحات واژنی یا درد در ناحیه لگن همراه باشد.در آقایان ترشحات غلیظ و چرکی به همراه سوزش در مجرای ادراری از علائم بارز سوزاک است که پس از چند هفته بعد از تماس جنسی با فرد آلوده نمایان می شود.این بیماری با آنتی بیوتیک قابل درمان است. مهمترین عوارض این بیماری عبارتست از: عفونت بیضه ها ، سوزش و تنگی مجاری ادراری در آقایان، عفونت لوله های رحمی و تخمدانها در بانوان.2- بیماری عفونت کلامیدیا و راه درمان آن:

کلامیدیا یک باکتری است که از عوامل اصلی در ایجاد عفونتهای مقاربتی می باشد. در اغلب بیماران مرد و زن بدون علامت است. این بیماری از طریق رابطه جنسی منتقل میشود همچنین این بیماری از طریق زایمان میتواند از مادر آلوده به فرزند منتقل شود. معمولا عفونت کلامیدیا با سوزاک همراه است و باید همراه سوزاک این بیماری نیز درمان شود. کلامیدیا بوسیله آنتی بیوتیک ها قابل درمان است. مهمترین عوارض این بیماری عبارتست از: سوزش و تنگی مجرای ادرای به همراه ترشحات شفاف و بی رنگ در آقایان ، عفونت لوله های رحمی که میتواند منجر به نازایی شود همچنین ترشحات بد بو و زرد رنگ واژن در خانمها.3- بیماری زگیل تناسلی و راه درمان آن:

عامل ایجاد زگیل تناسلی ویروس است که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود. این ویروس به صورت بر جستگی قارچی شکل در نواحی تناسلی ظاهر می شود.این بیماری ممکن است بدون درد باشد یا باعث سوزش و خارش شود. برخی از ویروسهای زگیل می تواند گردن رحم را آلوده کرده و در صورت عدم درمان باعث سرطان دهانه رحم شود.


4-بیماری تبخال تناسلی و راه درمان آن:

عامل آن ویروس تبخال است که با فقط یک بار رابطه جنسی با شخص آلوده منتقل می شود. این بیماری باعث ایجاد تاول های ریز آبدار پوستی در نواحی تناسلی میشود که باعث سوزش و خارش در آن نواحی میگردد .داروهای ویژه ضد ویروس با تجویز پزشک برای درمان آن قابل استفاده است.هر چند بیماری درمان می شود اما ویروس آن برای همیشه در بدن باقی میماند.

5- بیماری سفلیس و راه درمان آن:

عامل آن باکتری است. سفلیس باعث ایجاد زخم های بدون درد در نواحی تناسلی و کشاله ران می شود که بعد از چند هفته از رابطه جنسی با فرد آلوده نمایان می شود.سفلیس در مراحل اولیه بیماری در صورت درمان، کاملا ریشه کن میشود اما در صورت بی توجهی و عدم درمان؛ بیماری وارد مرحله بعدی و در بدن منتشر میشود و میتواند عوارض جبران ناپذیری مثل:عفونت مغزی و تشنج،فلج اندامها و... به همراه داشته باشد.


دسته ای از بیمارهای آمیزشی که علاوه بر رابطه جنسی پرخطر از راههای دیگری نیز منتقل می شوند:

1-بیماری ایدز/ اچ آی وی و راه درمان آن:

اچ آی وی نوعی عفونت است که بوسیله ویروس نقص ایمنی بدن ایجاد می شود.این ویروس سیستم ایمنی بدن را مورد هجوم قرار میدهد و در آن اختلال ایجاد میکند. ویروس اچ آی وی می تواند باعث ایجاد بیماری ایدز شود که بیماری خطرناک و کشنده ای است.این ویروس علاوه بر رابطه جنسی محافظت نشده با شخص آلوده ؛ از طریق تماس با خون یا سرنگ شخص آلوده نیز منتقل میشود.علائم اولیه این ویروس در ابتدا چندان مشهود نیست و ممکن است با بیماری های عفونی دیگر اشتباه گرفته شود با این حال این ویروس تا 10 سال بدون علائم در بدن شخص باقی میماند.تنها راه تشخیص ابتلا به اچ آی وی انجام آزمایش است.در حال حاضر برای درمان این بیماری واکسن یا دارویی وجود ندارد ،بهترین روش مبارزه با آن آموزش روابط جنسی امن و راهای انتقال این بیماریست شخص مبتلا به ویروس اچ آی وی میتواند به زندگی عادی خود ادامه دهد این ویروس از طریق روبوسی ،دست دادن ،عطسه کردن و در آغوش کشیدن منتقل نمیشود.جهت جلوگیری تا حد بالا می توانید از کاندوم های مختلف در روابط جنسی تان استفاده نمایید.


2- بیماری هپاتیت B و راه درمان آن:

منشا این بیماری ویروس است. هپاتیت B یک بیماری عفونیست،که بیشترین آسیب را بر کبد وارد میکند. ارتباط جنسی پرخطر به ویژه ارتباط مقعدی یکی از روشهای انتقال این بیماریست. این بیماری از طریق تزریق خون آلوده و استفاده از سرنگ آلوده نیز منتقل می شود.این بیماری تقریبا شبیه به آنفلونزاست و در موارد شدیدتر با تب، دردهای شکمی، استفراغ، یرقان (زردی پوست و چشم ها) همراه است. رعایت بهداشت، مراقبت از پوست ،استفاده نکردن از سرنگ و تیغ مشترک و همچنین نداشتن رابطه جنسی پرخطر بهترین راه جلوگیری از عفونت است. این بیماری قابل درمان است، همچنین برای هپاتیت B یک واکسن درست شده است که تا حد بسیار زیادی از مبتلا شدن به این بیماری جلوگیری میکند.


تگ ها :

نظرات

تاریخ ارسال 2019-02-19 17:24:47 ارسال توسط محمد ارسال نظر
مطلب خیلی مفیدی بود ممنون

ارسال نظر