خود ارضایی چیست و چه عواقبی دارد؟

خود ارضایی شیوه ای نادرست جهت برطرف نمودن امیال جنسی بوده که فرد طی آن سعی می نماید به تنهایی و یا به کمک وسایل جنسی مصنوعی به تحریک خود پرداخته و این عمل را تا رسیدن به اوج لذت ادامه خواهد داد.

در حقیقت خود ارضایی را می توان نوعی تحریک مکانیکی در دستگاه تناسلی دانست که فرد قصد در تخلیه هیجان خود را دارد.

امروزه متاسفانه تعداد افرادی که درگیر خود ارضایی هستند سیری صعودی داشته و این موضوع  دختران و پسران و حتی زنان و مردان بسیاری را درگیر خود ساخته است.


عوارض خود ارضایی

ممکن است که طی دفعات اول خود ارضایی، فرد دچار لذت گردد و از این عمل بسیار راضی باشد اما دیری نخواهد گذشت که عوارض آن خود را نشان خواهند داد، چرا که خود ارضایی عوارض جسمی و روحی بسیاری را برای افراد به دنبال خواهد داشت.

عوارض خود ارضایی بر جسم انسان

به مرور زمان و بعد از گذشت مدتی فرد دیگر زیبایی و طراوت اولیه را نخواهد داشت.

خود ارضایی سبب خراب شدن هیکل شده و اندام فرد را به هم می ریزد.

پس از مدتی موی سر فرد شروع به ریزش می نماید.

فرد دچار زود انزالی گشته و اختیاری بر کنترل منی خود نخواهد داشت.

عدم کنترل ادرار

بینایی و شنوایی فرد دچار کاهش شده و فرد مدام در گوش خود صدایی مانند وزوز می شنود.

کاهش حافظه و توانایی یادگیری

فرد دچار ضعف اعصاب شده و خیلی زود از کوره در رفته و نمی تواند مسائل را تحمل نماید.

احساس بی حالی و ضعف دائمی

خود ارضایی چه تاثیری بر روی روح و روان فرد خواهد داشت؟

فرد دچار حواس پرتی شده و حافظه  وی رو به افول می رود.

افسرده و منزوی شدن

اضطراب همیشگی

فرد کمتر از زندگی لذت برده و به دور از نشاط و شادابی زندگی می کند.

خود ارضایی افراد را به شدت بد اخلاق و پرخاشگر می نماید.

احساس بی حوصلگی دائمی و عدم داشتن اراده

خود حقیر پنداری

فرد همواره دچار عذاب وجدان بوده و احساس گناه می کند.

خود ارضایی پس از مدتی اعتماد به نفس فرد را کاملا خواهد گرفت.

چه فرقی میان رابطه جنسی و خود ارضایی وجود دارد؟


تفاوت بین خود ارضایی و رابطه جنسی بسیار زیاد بوده چرا که خود ارضایی پیامد های بسیاری از جمله جسمی، روحی و معنوی را به همراه داشته در حالی که رابطه جنسی با همسر به لحاظ معنوی دچار تعالی طرفین گشته و آن ها را به لحاظ جسمی و روحی کاملا تامین می نماید.

ارضاء میل جنسی برای بدن فرد لازم و مفید بوده به شرط آن که این عمل از طریق صحیح و شرعی  صورت گیرد.

حال در ادامه به طور خلاصه این تفاوت ها را شرح خواهیم داد:

با توجه به این که در ارتباط میان همسران ارتباط عاطفی وجود داشته، تحریک سیستم اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک خیلی آرام انجام شده و بالا و پایین رفتن میزان فعالیت اندام های تاثیر پذیر از این سیستم ها، به طور طبیعی شکل می گیرد. (تندی نفس، افزایش ضربان قلب و...)

اما از آن جایی که در خود ارضایی روابط عاطفی وجود نداشته و فرد تنها با تصورات ذهنی سعی در تحریک نمودن خود دارد، تحریک این سیستم ها غیر متعادل انجام شده و اندام تحت تاثیر نیز فعالیتی غیر طبیعی خواهند داشت و در نتیجه عوارض جسمی رخ خواهند داد.


رابطه جنسی که در قالب ازدواج شکل می گیرد تنها قرار گیری دو جسم مادی کنار هم نبوده و ایجاد فواید روحی و معنوی و محبت و ایثار و از خود گذشتگی میان زوجین را نیز به همراه خواهد داشت؛ این در حالی است که خود ارضایی به عنوان یک انحراف جنسی شناخته شده و پیامد های بسیاری را برای فرد به ارمغان خواهد داشت.


چنانچه رابطه جنسی میان زوجین و همچنین از طریق نزدیکی صورت گیرد، تخلیه کیسه های منی به صورت کامل صورت گرفته و فرد به لحاظ جنسی کاملا ارضاء خواهد شد. اما تخلیه کیسه ها در خود ارضایی با توجه به  میزان توهمات فرد فرق داشته و حتی ممکن است مشکلاتی چون سوزش ادرار، عدم تخلیه کامل کیسه های منی، بزرگ شدن بیش از حد پروستات را برای فرد به همراه داشته باشد.


از آن جایی که طی عمل ناشایست خود ارضایی فرد با خود آمیزش می نماید لذا فاعل نقش تحریک کننده و تحریک پذیر، هر دو خود فرد می باشد. و فرد خود به تنهایی تمامی شرایط را برای تحریک و ارضاء فراهم می نماید، از آن جایی که فرد مجبور شده برای تحریک شدن و تحریک نمودن دو نقش را بازی کند و مدام بین این دو نقش در گردش باشد، سیستم ذهنی و بینایی فرد صدمه جدی خواهد دید و روان فرد دچار مشکل خواهد شد.


به لحاظ معنوی نیز خود ارضایی یا استمنا گناه بسیار بزرگی بوده و فرد را از خداوند دور می نماید، اما رابطه جنسی در قالب ازدواج خشنودی خداوند را در پی داشته و نزدیکی فرد به خداوند را به همراه خواهد داشت.


از نظر روحی و روانی نیز اگر بخواهیم این دو عمل را با یک دیگر مقایسه کنیم، خود ارضایی مشکلات روحی چون اضطراب، احساس گناه، افسردگی، پشیمانی و... را در پی داشته، در حالی که این مشکلات به هیچ عنوان در رابطه جنسی صحیح وجود نداشته و حتی رضایت خاطر و آرامش را برای فرد به ارمغان خواهد آورد.


اعتیاد به خود ارضایی

روی کار آمدن اینترنت پر سرعت سبب افزایش بسیار زیاد فیلم های پورن شد و این فیلم ها خیلی راحت در اختیار افراد قرار گرفت. 

تا قبل از این اکثر افراد فکر می کردند که به هیچ عنوان درگیر خود ارضایی مزمن نشده و هر زمان که اراده کنند قادر بوده به طور کامل آن را کنار بگذارند. اما با شروع اینترنت پرسرعت، و تماشای فیلم های پورن متنوع، فرد دیگر خود را مجبور به خود ارضایی دیده و رفته رفته تغییراتی در مغز فرد رخ داده و بعد از آن دیگر فرد هیچ وقت رضایت خاطر نخواهد داشت.

نشانه های اعتیاد به خود ارضایی (خود ارضایی مزمن)

فرد دچار اضطراب خواهد شد.

فرد برای فرار از واقعیت ها و مشکلات زندگی به خود ارضایی روی می آورد.

به واسطه خود ارضایی زندگی اجتماعی و شغلی فرد دچار اختلال شده، چرا که فرد بخش قابل ملاحضه ای از وقت خود را به خود ارضایی اختصاص داده و از دوستان خود و اجتماع فاصله می گیرد، همچنین از آن جایی که فرد تمام فکر و ذهن خود را درگیر این عمل می نماید به شغل وی نیز خدشه وارد می گردد.

فرد دیگر اراده ای در برابر وسوسه خود ارضایی نداشته و در نتیجه روی رفتار و عادات خود نیز کنترلی نخواهد داشت. و رفتار او کاملا شبیه به یک قمار باز خواهد بود که بی اختیار به سمت میز قمار کشیده می شود.

به واسطه خود ارضایی فرد دچار آسیب های بدنی می گردد. مثلا فرد به دلیل خود ارضایی مداوم دچار التهاب و یا زخم ناحیه تناسلی می گردد.

خود ارضایی تمام ذهن فرد را درگیر خود ساخته و فرد دچار عدم تمرکز می گردد.

ترک خود ارضایی


ترک خود ارضایی اگر چه ممکن است مانند کنار گذاشتن هر عادت ناپسند دیگری در ابتدا برای فرد مشکل باشد اما چنانچه فرد در این راه مصمم بوده و واقعا قصد کنار گذاشتن این عمل ناشایست را داشته باشد قطعا موفق خواهد شد.

قبل از هر چیزی فرد باید خود را بخشیده و دیگر بابت انجام این کار سرزنش ننماید چرا که پی به اشتباه خود برده و سعی در رفع آن دارد، پس بهتر است تمام فکر خود را برای حل این مشکل بگذارد. 

1. فرد باید تمامی عواملی که سبب تحریک وی خواهند شد را دور بیندازد. مانند: عکس ها و فیلم های مستهجن

2. چنانچه فرد به این موضوع واقف است که ساعت مشخصی از روز بیشترین میزان وسوسه را تجربه می نماید باید برای آن ساعت برنامه مشخصی را برای خود پیاده نماید تا اصلا فرصتی برای فکر کردن به این موضوع نداشته باشد.

3. فرد باید وقت خود را به گونه ای تنظیم نماید که زیاد تنها نموده و فرصتی برای وسوسه شدن برای خود باقی نگذارد.

4. به زندگی خود هیجان داده و به سرگرمی های سالم بپردازد.

5. کار های هنری همچون موسیقی و نقاشی برای ترک خود ارضایی بسیار مفید بوده، و فرد را در مسیر سازندگی قرار می دهند.

6. یک رشته ورزشی که بیشتر از همه به آن علاقه مند است را به طور جدی پیگیری نماید.

7. فرد می تواند به ازای هر بار دوری از خود ارضایی جایزه ای را برای خود در نظر بگیرد، این کار اشتیاق فرد را برای ترک خود ارضایی بیشتر می کند.

8. بهتر است فرد تا مدتی از زیاد جلوی آینه ایستادن خودداری نموده و تنها برای نظافت شخصی از آینه استفاده کند.

9. فرد بایستی ارتباط خود را با دوستانی که درگیر خود ارضایی هستند به حداقل برساند.

10. زمان بیشتری را برای کتاب خواندن صرف نموده و سعی کند لیستی از کتاب ها و مجلات مورد علاقه خود را تهیه نموده و به نوبت آن ها را تهیه و مطالعه نماید. 


تگ ها :

نظرات

تاریخ ارسال 2019-02-19 18:10:26 ارسال توسط majid ارسال نظر
سلام و خسته نباشید.خواستم بدونم خود ارضایی گناه کبیرس یا خیر؟

ارسال نظر