نکات تغذیه دوران بارداری

پرورش یک انسان در درون شکم که از نطفه ای به آن کوچکی حاصل می گردد برای مادر امری بسیار سخت و حساس می باشد زیرا در این دوران عوامل مخرب متعددی سبب آسیب و صدمه به مادر و فرزند او خواهند شد ، لذا مادر در این زمینه باید تمام دقت و همت خود را متمرکز سازد ، در همین راستا در این مقاله ، تغذیه دوران بارداری که از مهم ترین موارد حیاتی در سلامت جنین و مادر است ، مورد بررسی قرار گرفته شده است .

تغذیه خانم های باردار 

اصلی ترین نکته در رابطه با تغذیه خانم های باردار ، مواد غذایی خونساز می باشد که از ماه چهارم بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد ، جهت جذب کلسیم مواد غذایی و خونسازی حاصل از آنها ، باید در شب از خوراکی های کلسیم دار استفاده کرد .

تغذیه ماه اول بارداری 

 در ماه اول بارداری به جهت آغاز فعالیت قلب ، لازم است که روزی 2 عدد خرما و حداقل هفته ای یک بار انار مصرف کرد ، زیرا انار بسیار خونساز بوده و زیبا کننده ی جنین خواهد بود  ، خرما نیز به جهت داشتن قند طبیعی سوخت مغز محسوب می شود .


به جای انار می توان غذاهای خون ساز دیگری چون ؛ لبنیات در شب مثل شیر با خرما ، نخود ، انجیر،مغزها به صورت خام ، پنیر با گردو، ،باقلا ، سبزی و ... مصرف کرد .

مصرف مواد غذایی فیبردار از ایجاد یبوست در دوران بارداری پیشگیری خواهد کرد ، لذا در ماه های مختلف بارداری باید مصرف سبزی و میوه های تازه هر فصلی مورد توجه قرار گیرد ، از سوی مصرف مقدار کافی از آب و مایعات در این دوران به روان بودن حرکات روده ها کمک بسیاری خواهد کرد و فرد را از یبوست نجات خواهد داد .

تغذیه ماه دوم بارداری 

در این ماه ، چهره ی جنین در حال تشکیل شدن است ، لذا بهتر است که از ماه دوم ، به صورت روزانه ، 2 عدد بادام مصرف شود ، زیرا این ماده ی مغذی ، سرشار از کلسیم می باشد و موجب پر شدن استخوان و تولید خون تازه برای مغز استخوان خواهد شد .


در این ماه نیز به مانند ماه اول بارداری باید مصرف میوه و سبزیجات تازه را مد نظر قرار داد و در صورت داشتن حالت تهوع و یا عدم اشتها از رب انار استفاده کرد .

تغذیه ماه سوم بارداری 

از ماه سوم ، تارهای صوتی و اعضاء حسی شروع به تشکیل شدن می کنند ، از این رو توصیه می شود که مادر گندم ، شیر ، گوشت حیوان نر و سیب مصرف کند .

گندم به جهت دارا بودن ویتامین E ( ایجاد کننده ی زیبایی نوزاد ) ، به صورت جوانه یا حلیم باید مورد مصرف قرار گیرد .

گوشت حیوان نر ، سبب خونسازی شده و ویتامین ب دارد ، لذا در حالت کباب شده بهترین اثر را خواهد داشت .

سیب با بالا بردن حرارت معده سبب هضم راحت تر غذاها می شود و از سوی دیگر حالت تهوع ناشی از ویار را نیز از بین خواهد برد .

مصرف شیر شب هنگام با عسل یا خرما به شدت کلسیم ساز است .


در ماه سوم بارداری صبحانه از کره محلی استفاده کنید ، مصرف عسل و تخم مرغ که حاوی ویتامین B12 می باشد ، نیز توصیه می گردد .

تغذیه ی ماه چهارم بارداری 

در این ماه ، رویش موها شروع می شود ، لذا مصرف انار ، سیب درختی ، عسل ، انار ، 2عدد انجیر( به سبب کلسیم بالا و خونسازی ) به صورت ناشتا توصیه می گردد .

بهتر است که انجیر همراه با یک قاشق غذا خوری روغن زیتون همراه باشد تا بیشترین تاثیر را در رشد موهای جنین داشته باشد .


تغذیه ی ماه پنجم بارداری

در این ماه ، جنین شروع به حرکت و تکان خوردن می کند ، لذا هر روز صبح خرما و یک عدد تخم مرغ مصرف کنید .

بالاترین میزان ویتامین B که داروی اعصاب نیز می باشد ، در تخم مرغ یافت می شود .

تغذیه ی ماه ششم بارداری

در ماه ششم بارداری ، عضلات شروع به نیرومند شدن می کنند ، ابروها رویش کرده و بینی رشد می کند ، لذا خانم باردار پس از صرف صبحانه باید انجیر و زیتون مصرف کند زیرا زیتون اعصاب را تقویت می کند و برای ماه بعد ضروری است .

تغذیه ی ماه هفتم بارداری

در ماه هفتم بارداری ، به  دلیل آغاز فعالیت اعصاب ، هر روز صبح یک انار به صورت ناشتا و بادام باید میل کرد .


اگر ماه هفتم بارداری در فصل تابستان باشد ، در این ماه به خوردن خربزه و به که سبب زیبایی بیشتر جنین می شوند ، توصیه شده است .

خوردن کدو حلوایی و کدو مسمائی در این ماه ، فرزند را خوش خلق خواهد کرد .


تغذیه ی ماه هشتم بارداری

در این ماه زیبایی جنین مورد تاثیر قرار می گیرد ، از این رو مصرف عسل ، سرکه سیب و انار شیرین توصیه می گردد که انار شیرین صبح باید  میل شود و مصرف سرکه سیب باید هفته ای یک مرتبه باشد ، زیرا سرکه دارای طبعی گرم است و حرارت بدن را بالا می برد و تقویت کننده ی اعصاب خواهد بود .

از آنجا که عسل دارای 9 ویتامین بوده و در زیبائی جنین و بدن مادر ، صاف شدن پوست  صورت و کاهش اضافه وزن فیزیولوژیک بسیار مؤثر می باشد ، مصرف این ماده ی مغذی در ماه هشتم توصیه می گردد .


می توان لیمو ترش تازه را جایگزین سرکه ی سیب بازاری کرد زیرا سرکه ی سیب بازاری دارای مواد شیمیایی است . بهتر است که لیموترش تازه را با شربت عسل میل کرد .

تغذیه ی ماه نهم بارداری 

در این ماه جنین متولد خواهد شد از این رو ، توصیه می شود که افراد دارای طبع سرد و تر کباب گوشت شتر میل کنند ، افراد با طبع سرد و خشک کباب گوشت نر مصرف کنند و کباب ماهی نیز برای افراد با طبع دموی توصیه می شود .

در ماه نهم بارداری توصیه می شود که خانم ها شب خرما با شیر مصرف کنند .

به طور کلی غذای زنان باردار باید خونساز ، کلسیم دار ، گرم و تر باشد تا محیط رحم برای رشد کودک مرطوب نگه داشته شود و کودک خوش خلق و زیبا شود .

قوانین تغذیه ای دوران بارداری 


رژیم غذایی خود را متعادل کنید : در دوران بارداری به پروتئین ، انواع ویتامین و مواد معدنی بیشتری نظیر اسید فولیک ، آهن و کالری نیاز است ، لذا غذاهای آماده را از رژیم غذایی خود حذف کنید ، زیرا ارزش غذایی خاصی ندارند .

در دوران بارداری به جای بیشتر خوردن ، به بهتر خوردن روی آورید و نگران حجم غذایی خود نباشید زیرا در بارداری تنها لازم است که روزانه 300 کالری بیشتر از قبل مصرف کرد .

● مصرف گوشت ، شیر پاستوریزه نشده ، ماهی خام ، پنیرهای نرم ممنوع است : مصرف هر گونه گوشت و ماهی خام  در دوران بارداری به دلیل وجود باکتری و میکروب های مضر خطرناک می باشد ، از سوی دیگر ، ماهی های خام حاوی متیل جیوه هستند که سبب اختلال مغزی در رشد مغز جنین خواهند شد .

مصرف ماهی باید به دو وعده در هفته محدود گردد .

● نوشیدن هر نوع ماده ی الكلی در دوران بارداری اکیدا ممنوع است:  مصرف مشروبات الکلی سبب آسیبهای فیزیكی ، اختلالات یادگیری و مشكلات احساسی در فرزند خواهد شد لذا در تمام دوران بارداری از خوردن مشروبات الکلی باید جدا پرهیز کرد .

● مصرف نوشیدنی‌های كافئین دار باید کاهش یابد : از آنجا که مصرف بیش از 4 فنجان قهوه در روز می‌تواند باعث سقط جنین، وزن كم نوزاد و حتی مرده زائی گردد لذا كافئین در چای، نوشابه ها ، شكلات و نوشیدنی های غیر الكلی و كاكائو باید محدود گردد و به جای آن از شیر كم چرب ، آب میوه های خالص و یا آب با چند قطره لیمو باید استفاده کرد .

● قرص های ویتامین و مواد معدنی خود را به موقع و به میزان لازم و توصیه شده مصرف کنید : یک برنامه غذایی كامل و سالم دوران بارداری ، شامل كلیه موادی است كه خانم باردار در دوران بارداری به آن نیاز دارد ، لذا دریافت قرص‌های ویتامین به همراه مواد معدنی می‌تواند تضمین‌كننده  کند كه خانم باردار همه مواد غذائی مورد نیاز خود را دریافت می کند ، از این رو  باید 600 تا 800 میكروگرم اسید فولیك مصرف کرد ، زیرا كمبود آن  باعث مشکلاتی در لوله عصبی جنین می شود .

 هر فردی باید با توجه به شرایط بارداری و فیزیکی خود ، در مورد نوع ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز خود با پزشک معالج خود مشورت كند ، لذا نمی توان یک نسخه دارویی برای کلیه خانم های باردار تجویز نمود ، از سوی دیگر خوردن مقادیر زیادی ویتامین و مواد معدنی مطلقا اشتباه است زیرا این عمل می‌تواند به جنین در حال رشد صدمات جدی وارد کند .

● در دوران بارداری گرفتن رژیم لاغری مطلقا اشتباه است : شما و جنین تان به مقادیر کافی از ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد ، با رژیم گرفتن بسیاری از مواد مغذی و مورد نیاز رشد و سلامت جنین شما به او نخواهد رسید ، مادرانی که در دوران بارداری وزن اضافه می کنند ، فرزندان سالم تری به دنیا خواهند آورد پس به جای رژیم گرفتن ، به قدر کافی از گروه های مختلف غذایی میل کنید .

از نشانه های یک بارداری طبیعی ، وزن اضافه کردن خانم باردار است .

● در بارداری افزایش وزن تدریجی خواهد بود  : به طور کلی كمترین اضافه وزن باید در سه ماهه اول بین 900 گرم تا 2 كیلو باشد ، بیشترین اضافه وزن باید در سه ماهه آخر که حدود 450 گرم در هر هفته است ، باشد.

 افراد با وزن متعادل می توانند 11 تا 15 كیلوگرم  اضافه وزن پیدا كنند ، اما افراد با  كمی‌كمبود وزن می توانند 12 تا 18كیلوگرم وزن اضافه كنند ، و اگر وزن فرد بالا باشد ، باید  7 تا 11 كیلوگرم وزن اضافه كند. 

در واقع با توجه به شرایط فرد ، باید در مورد افزایش وزن مناسب با پزشک معالج مشورت كرد. 

● خانم باردار باید هر چهار ساعت یک بار ، غذای كم حجمی بخورد : ممکن است که خانم باردار سیر باشد اما جنین او گرسنه باشد لذا  هر 4 ساعت یک بار باید چیزی میل كرد با این کار ضمن مرتفع ساختن نیاز غذایی جنین ، با افزایش وعده های غذایی کم حجم ، ویار ، حالت تهوع ، سوزش سر دل و سوء هاضمه نیز از بین خواهد رفت . 

● در دوران بارداری گاهی مواد شیرین مورد علاقه ی خود را بخورید : در دوران بارداری نباید همه لذت های غذایی را از خود سلب کنید ، زیرا ممکن است کم اشتها شوید ، لذا اگر گاهی خود را با خوردن یک دسر شیرین ، کیک ساده و .... خوشحال کردید ، پس از آن خود را سرزنش نکنید ، با مصرف کمی مواد شیرین صدمه ای به شما و جنین تان نخواهد رسید ، فقط دقت کنید که در این میان ، بد عادت نشوید و تعادل را رعایت کنید .


ارسال نظر