جراحی و زیباسازی واژن

افزایش سن ، زایمان های متعدد ، ژنتیک ، چاق و لاغر شدن های پی در پی و .. موجب می شود تا دستگاه حساس تناسلی زنان به شدت دچار تغییرات نامطلوب ظاهری و داخلی گردد ، می توان با جراحی زیباسازی واژن که عمدتا با نام لابیاپلاستی شناخته می شود و نوعی عمل زیبایی غیرضروری است که با هدف بهبود وضعیت ظاهر دستگاه تناسلی زنان توسط پزشک متخصص زنان و زایمان در مطب یا کلینیک زیبایی انجام می شود ، به زیبایی واژن اقدام نمود ، این عمل زیبایی تاثیرات شگرفی در بهبود روابط زناشویی دارد ، از این رو در این مقاله ، برای افراد خواهان این نوع عمل زیبایی ، به بررسی جراحی و زیباسازی واژن پرداخته شده است . 

زیباسازی واژن

طی یک جراحی زیباسازی واژن به کمک برش های جراحی یا لیزر می توان به شکل های مختلفی لبه های داخلی یا خارجی واژن را کاهش داد و یا اینکه عدم تقارن لابیاها را اصلاح کرد .

به طور کلی جراحی زیباسازی واژن شامل تکنیک های مختلفی نظیر ؛ تنگ کردن واژن با نخ ، تزریق ژل و یا چربی به واژن ، لیزر واژینال ، پرینورافی ، واژینوپلاستی ، لابیاپلاستی و ...می باشد که برخی روش ها نظیر لابیاپلاستی به کمک جراحی و برش انجام می شود و برخی نظیر تزریق چربی تنها از برداشت چربی های اضافه ی بدن و تزریق آن به واژن استفاده می گردد .

آمارهای جهانی نشان می دهد که از میان روش های مختلف زیباسازی واژن ، جراحی لابیاپلاستی نسبت به سایر روش ها بیشتر مورد استقبال قرار دارد .

اینکه از چه روشی جهت بهبود وضعیت ظاهری دستگاه تناسلی خانم ها استفاده گردد ، به نوع و میزان مشکلات دستگاه تناسلی بستگی دارد ، به عنوان مثال بهترین درمان جهت بزرگی لبه های داخلی واژن که سبب عفونت مداوم در زنان نیز می شود ، روش جراحی و برش لبه ها خواهد بود در حالی که اگر فرد دچار چین و چروک و افتادگی واژن باشد ، تزریق چربی به واژن و حجم دهی مناسب به آن روش مناسب تری خواهد بود که از نخ واژن نیز به منظور بازسازی و ترمیم پرینه ، درمان گشادی واژن ، درمان شلی واژن و لیفت واژن استفاده می گردد .

تکنیک های جراحی و زیباسازی واژن


لابیاپلاستی با تکنیک زیر انجام می شود :


● روش Seculped linear :

در این روش با استفاده همزمان لیزر و چاقوی مخصوص، از برش هایی جهت کوچک کردن لابیا ها در نواحی نیازمند به برش استفاده می گردد که در نهایت پس از اتمام جراحی ، واژن با نخ های قابل جذب و یا غیر قابل جذب،  بخیه زده می شود. مهارت و دقت جراح در این روش بسیار مهم می باشد زیرا برش هایی که در واژن زده می شود باعث حساس شدن واژن شده و باید جای برش  اسکار نیز باقی نماند لذا بیشتر باید از لیزر استفاده گردد .

● روش V-Wedge resection :

در این روش حاشیه های لابیای کوچک مانند حرف v  برش زده خواهد شد تا قسمت بسیار کمی از لابیا برداشته شود ، در این روش آسیبی به عصب های حساس واژن و لابیا ها نخواهد رسید و نتایج بسیار طبیعی حاصل خواهد شد .

همچنین این روش با خونریزی کمتر همراه خواهد بود لذا جراح و بیمار آرامش بیشتری دارند .از سوی دیگر این روش، دوره نقاهت کمتری نسبت به سایر روش های جراحی زیبایی واژن دارد. 

 ● روش Z-Plasty Technique :

در این روش با برش هایی به شکل حرف لاتین Z  و یا W  اقدام به برداشتن لابیا های بزرگ می شود تا میزان بیشتری از لابیا ها برداشته شود. 

تزریق چربی به واژن 

در روش زیباسازی واژن به کمک تزریق چربی که یک الی دو ساعت زمان نیاز خواهد داشت ، پزشک متخصص جراحی زیبایی زنان ، چربی را از شکم استخراج کرده و پس از فرآوری آن ، به تزریق چربی در واژن اقدام می کند که مهم ترین تاثیر این تزریق ، رفع عدم تقارن واژن و جوانسازی واژن خواهد بود .

در عمل تزریق چربی به واژن ، نیازی به بستری شدن فرد نخواهد بود و تنها لازم است فرد به مدت 72 ساعت در منزل به استراحت بپردازد .

جراحی زیباسازی واژن و افراد دیابتی


اگر چه می توان جراحی زیباسازی واژن را در افراد دیابتی انجام داد اما لازم است که در این خصوص سختگیرهای خاصی انجام شود تا حین عمل و پس از آن فرد دچار مشکل نگردد لذا به همکاری کامل فرد و انجام آزمایش های مربوطه نیاز خواهد بود .

افزایش اعتماد به نفس با جراحی زیباسازی واژن

هنگامی که به کمک جراحی بتوان ظاهر واژن را بهبود بخشید این امر از خجالت کشیدن خانم حین رابطه ی جنسی جلوگیری خواهد کرد ، لذا انجام جراحی زیباسازی واژن به شکل موثری سبب افزایش اعتماد به نفس فرد  و حفظ زندگی زناشویی خواهد شد .

نوع بیهوشی جراحی زیباسازی واژن


جراحی زیباسازی واژن به طور عمده تحت بیحسی موضعی با تزریق ماده ی بیحسی به واژن انجام می شود و نیازی به بیهوشی نخواهد بود اما چنانچه فرد خواهان بیهوشی باشد و جراح نیز تشخیص دهد که بیهوشی خطری برای فرد ندارد ، می تواند این عمل زیبایی را تحت بیهوشی انجام دهد .

هزینه ی جراحی و زیباسازی واژن

به طور کلی هزینه ی جراحی و زیباسازی واژن ، به روش درمان ، میزان مشکلات واژن ، دستمزد جراح ، موقعیت جغرافیایی کلینیک زیبایی و ... وابسته است ، از این رو نمی توان به طور دقیق هزینه ی این نوع عمل زیبایی را عنوان نمود .

مراقبت های بعد از جراحی و زیباسازی واژن


به منظور بهبودی سریع تر و همچنین دستیابی به نتایج مطلوب از جراحی و زیباسازی واژن باید مراقبت هایی پس از جراحی توسط شخص رعایت گردد که عبارتند از :

● مصرف منظم و کامل آنتی بیوتیک ها و داروهای پیشگیری از عفونت و یبوست که توسط پزشک معالج تجویز می گردد .

● مصرف به موقع داروهای تجویزی کاهش دهنده ی التهاب و درد ناحیه ی واژن

● مصرف میوه و سبزیجات تازه به منظور پیشگیری از یبوست

● عدم انجام ورزش و فعالیت های سنگین

● عدم انجام رابطه ی جنسی به مدت سه هفته

● عدم بلند کردن اجسام سنگین

تاثیر جراحی و زیباسازی واژن بر میل جنسی

جراحی و زیباسازی واژن به دلیل تغییراتی که در دستگاه تناسلی فرد ایجاد می کند موجب افزایش میلی جنسی فرد خواهد شد از این رو به هیچ وجه چنین جراحی سبب کاهش میلی جنسی فرد نخواهد شد .

کاندید مناسب جراحی و زیباسازی واژن


●  زنانی که زایمان های متعدد انجام داده اند و این امر موجب تغییرات زیادی در دستگاه تناسلی آنها شده است .

● خانم هایی که در اثر کاهش یا افزایش ناگهانی وزن با گشادی واژن روبرو شده اند.

● خانم هایی که در اثر افزایش سن ، دستگاه تناسلی آنها با تغییراتی چون ؛ بزرگ یا کوچک شدن واژن همراه بوده است .

مزایای جراحی و زیباسازی واژن


● درمان مشکلات و اختلالات ظاهر واژن نظیر ؛ شل شدگی و عدم سفت بودن آن 

● درمان موثر خشکی ( آتروفی واژن )

● آبرسانی به واژن و بالا بردن رطوبت مطلوب آن

● زیبا سازی و جوانسازی واژن

● درمان موثر بیماری بی اختیاری ادرار و مدفوع در فرد 

● افزایش استحکام و تقویت بافت های واژن

● در صورت کوچک بودن لابیاها به بزرگ کردن اندازه لابیاها در واژن 

● تحریک و افزایش تولید کلاژن در واژن در نتیجه جوانسازی طبیعی واژن 

● زیباسازی موثر ظاهر واژن

● زیباسازی و جوانسازی ناحیه تناسلی

● درمان عدم قرینگی لابیا

رفع دردهای موجود در لبه های واژن در هنگام انجام بعضی از فعالیت ها 


● درمان چین و چروک های بر روی پوست آلت تناسلی

● جوان سازی و رفع موثر تیرگی های رنگ لابیا و شفاف نمودن رنگ آنها

● درمان درد در حین روابط جنسی خانم ها

علل انجام جراحی و زیباسازی واژن


● از بین بردن عدم تقارن در شکل لابیاها و زیباتر نمودن شکل واژن

● ایجاد زیبایی در واژن

● درمان درد در حین پوشیدن لباس های تنگ و  چسبان به دلیل بزرگی لابیاها

● امکان تحریک پذیری بیشتر کلیتوریس در حین رابطه ی جنسی

● رفع موثر احساس سایش ، کشیدگی و درد

● از بین بردن درد هنگام ورزش هایی چون ؛ دوچرخه سواری و سوارکاری

● رفع درد در هنگام ایجاد رابطه ی جنسی

بارداری و جراحی و زیباسازی واژن


امکان انجام جراحی و زیباسازی واژن در زمان بارداری به علت خونریزی و افزایش ریسک عفونت در رحم  ممنوع می باشد  و لازم است این نوع جراحی به زمان دیگری موکول گردد .

نگرانی از نتایج زیباسازی واژن

اگر کاندید مناسبی برای جراحی زیباسازی واژن هستید اما در مورد چگونگی انجام جراحی و نتایج حاصل از آن دچار نگرانی و استرس هستید ، جای هیچ گونه نگرانی نخواهد بود و در این خصوص طی یک جلسه با پزشک متخصص خود گفت و گو کنید تا وی به کلیه ابهامات و سئوالات شما پاسخ مناسب دهد و شما را از چگونگی انجام جراحی و نتایج مورد انتظار ، به طور کامل مطلع سازد .


تگ ها :

ارسال نظر