بارداری یکی از دوران هایی است که بیشتر خانم ها آن را تجربه می کنند و با وجود آن همه سختی و دردی که دارند باز هم آن را شیرین ترین لحظات زندگیشان میدانند.


بارداری دورانی است که بیشتر خانم ها آن را تجربه می کنند و نکات و روش هایی برای مراقبت از آنها وجود دارد که حتما باید رعایت شود. دوران بارداری هر ماه از آن دارای تغییرات خاص خود می باشد که باید با مراجعه به پزشک از تمامی تغییرات آن آگاهی پیدا کرد . در دوران بارداری خانم ها باید به نکاتی از قبیل تغییرات هورمونی , خواب و استراحت کافی , محدودیت در آمیزش ها مخصوصا ماه آخر بارداری , رژیم غذایی , ورزش کردن و بسیاری موارد دیگر توجه کرد.

به عنوان مثال ورزش کردن در دوران بارداری مخصوصا پیاده روی باعث تقویت عضلات شکم می شود و باعث می شود زایمان هم راحت تر صورت بگیرد و سر نوزاد به پایین بیاید در نتیجه مادر در هنگام زایمان درد بسیار شدیدی ندارد و لازم نیست فشار زیادی را متحمل شود.

یک نکته مهم برای خانم هایی که قصد بارداری دارند که باید به آن بیشتر بپردازیم مراقبت های قبل از بارداری است. در گذشته چنین نبود و تکنولوژی آنچنان پیشرفت نکرده بود که بعضی از مراقبت های قبل , حین و بعد از بارداری توسط پزشک متخصص انجام شود اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و سطح بالای سواد و درک مادران باید بیشتر مراقبت ها را داشته باشیم و قبل از بارداری یک چکاپ کامل از وضعیت سالم بودن بدن خود داشته باشیم سپس به دنبال یک مشاور تغذیه خوب باشیم چون متاسفانه با وجود غذاهای ناسالمی که امروزه مصرف می شود اکثر انسان ها دارای اضافه وزن و چاقی می شوند پس ما هم جهت پیشگیری از این اضافه وزن به شما مادران عزیز توصیه می کنیم که حتما با یک مشاور تغذیه خوب در ارتباط باشید تا خدایی نکرده به بعضی از بیماری ها مانند دیابت و ... دچار نشوید و در نهایت بتوانید یک زایمان به موقع و با آرامش داشته باشید.
در زمان بارداری معاینه های ماهانه پزشک تان را به تعویق نیندازید و یا در مورد آن سهل انگار نباشید چون اگر مشکلی در این ماه های اول بارداری داشتید با مراجعه به پزشک و مشاوره گرفتن از آنها می توانید از خطرهای احتمالی پیشگیری کنید.

در دوران بارداری مادران با تغییرات هورمونی مواجه می شوند و این ممکن است سرحالی و آرامش را از آنها بگیرد اما خوشبختانه در بسیاری از موارد دیده ایم که مادران برای دوران بارداری خود از چنان آرامش و لحظات لذت بخشی یاد می کند که اصلا باور نمی کنید چون این خانم ها الفت خاصی با جنین خود گرفته اند و آرامش و خواب کافی و غذای سالمی را مصرف کرده اند و بیشتر به فکر سلامت فرزند خود هستند و چون جنین هم صدای او را می شنود هر روز برای او داستان و آواز می خواند اما نکته ای که شاید اکثر آقایان توجه کافی به آن نداشته باشند این است که حتما در دوران بارداری خانمتان شب ها سرتان را بر روی شکم همسرتان قرار دهید و با فرزندتان صحبت کنید , داستان هایی برای او تعریف کنید , آواز بخوانید و یا هر کاری که شما را به جنین نزدیکتر می کند انجام دهید چون این صدای پدر در گوش فرزند باعث می شود که زمانیکه بچه به دنیا بیاید صدای شما را بشنود و در ماه های اول پس از بارداری همسرتان بسیار خسته می شود و نیاز به خواب و استراحت دارد که در این زمان باید شما پدران نیز به همسرانتان کمک کنید و با بچه تان در ارتباط باشید.

ارسال نظر