ناباروری و نازایی یعنی بروز برخی بیماریها در خانمها و آقایان که باعث نرسیدن اسپرم جوان به تخمک می شود بنابراین باید برای تشخیص آن به پزشک مطمئنی مراجعه کنید و مراقب سلامتی و رژیم غذایی و تناسب اندام و ورش کردن و بسیاری موارد دیگر که به دست خودتان است توجه خاصی داشته باشید.

در علم پزشکی هرگاه زن و شوهری بعد از یک سال مداوم از هیچ روش جلوگیری از بارداری استفاده نکرده باشند و بچه دار نشده باشند یکی از طرفین دچار مشکلات جنسی شده است و باید تحت نظر پزشک باشند.ناباروری در مردان ممکن است به دلیل بیماری کم نطفگی , بالا بودن بیضه ها , کم کاری یا پر کاری تیروئید و یا خیلی از موارد دیگر باشد و در زنان نیز به دلیل اختلال و تغییرات هورمونی , عفونت های دستگاه تناسلی , تخمک های ضعیف , مسدود کردن لوله های فالوپ (رحمی) و خیلی از موارد مشابه دیگر باشد البته ناگفته نماند که باروری باید در زمان های که زمان تخمک گذاری است انجام شود و اگر به زمان های دیگری موکول گردد باروری را به شدن کاهش می دهد.
علائم ناباروری
ممکن است برای خیلی از شما سوال باشد که علائم و نشانه های ناباروری در خود را چگونه تشخیص دهیم که تیم بلوتوت در این مطلب بعضی از آنها را بیان می کنیم اما به طور کاملا قطعی خودتان نمی توانید ناباروری در خود را تشخیص دهید و حتما باید با پزشک خود مشورت کنید و نظر قطعی را آنها بدهند .
افزایش وزن ناگهانی
افزایش وزن جدای از اینکه یک معظل بزرگ برای نداشتن تناسب اندام است برای خانمهای بالای 30 که تخمک گذاری آنها تا 5 درصد کاهش می یابد ممکن است عوامل نازایی در پی داشته باشد و افرادی که به طور ناگهانی متوجه افزایش وزن خود شده اند ممکن است به دلیل سندروم تخمدان پلی کیستیک و یا کم کاری تیروئید باشد که در این صورت باید تحت درمان باشید و حتما با پزشکی مطمئن و خوب مشاوره ای داشته باشید.
بعضی از عفونت های دستگاه تناسلی
در نظر داشته باشید که بعضی از عفونت های زنانه , عفونت های تخمدان و رحم , عفونت های قارچی هم منجر به نازایی و ناباروری می شود بنابراین حتما باید رعایت نکات بهداشتی و بهداشت جنسی را جدی بگیرید چون بعضی از این عفونت ها ممکن است راه رسیدن اسپرم به تخمک را مسدود کند و در نتیجه منجر به نازایی می شود .
مصرف سیگار و الکل و تنباکو و ...
مصرف سیگار و تنباکو و هر آنچه که ضررهایی مشابه اینها را به بدن برساند موجب سقط جنین و نازایی می شود و هورمون های بدن را دچار تغییراتی می کند و تعادل آنها را بر هم میزند در نتیجه سعی کنید حتما این گونه مواد اعتیاد آور و مضر را حداقل در زمان بارداری از خود دور کنید.
رژیم غذایی نامناسب
ممکن است این مورد از نظر خیلی از افراد مهم نباشد اما جالب است بدانید که رژیم غذایی که انواع ویتامین ها و آهن و مواد مغذی را بدن نرساند فرد را ضعیف می کند و بدن او آنچنان نیرویی برای انجام کارها ندارد پس جهت اطمینان بیشتر قبل از اقدام به بارداری حتما به پزشک تغذیه مراجعه کنید تا نوع رژیم غذایی شما کنترل شود و انواع املاح و مواد معدنی و انرژی زا به بدن شما برسد.

با وجود ذکر این نکات باز هم توصیه می کنیم که برای مطمئن تر شدن خودتان و جواب قطعی باید به پزشک زنان خوب مراجع کنید تا نازایی و ناباروری را در شما تشخیص دهید و خودتان از روی بعضی از حالات بدن نمی توانید چنین نظری بدهید. به امید اینکه هیچ ناباروری و نازایی در جهان شکل نگیرد و همه افراد سالم و سرزنده به زندگی خود ادامه دهند.

 

ارسال نظر