همه چیز درباره واریکوسل

واریکوسل یعنی پیچ خوردگی غیر طبیعی سیاهرگ ها در داخل بیضه که معمولا سبب تغییر شکل بیضه سمت چپ می شود و علائم و نشانه های خاصی دارد که اگر تا انتهای این مطلب با ما (بلوتوت)همراه شوید اطلاعات جدیدتری درباره این نوع بیماری کسب خواهید کرد

همه چیز درباره واریکوسل

واریکوسل چیست و چه تاثیری در باروری مردان دارد ؟ اینها سوالاتی هستند که ممکن است خیلی از افراد جوابی برای آن نداشته باشند و اطلاعاتی راجع به آن ندارند .واریکوسل یک نوع بیماری است که به بیضه ها مربوط می شود از آنجا که کیسه بیضه پوسته نازکی است که بیضه را در خود نگه می دارد و خود بیضه هم از سیاهرگ ها و سرخرگ هایی تشکیل شده است که خون را به غدد تناسلی می رسانند و کوچکترین اختلالی در این عملکرد سبب واریکوسل می شود که باعث کاهش اسپرم مردانه و یا کاهش کیفیت اسپرم می شود که بیشتر مواقع باعث کوچک شدن بیضه ها می شو د و این بیماری معمولا بین افراد 15 تا 25 سال بیشتر اتفاق می افتد. واریکوسل در واقع یعنی پیچ خوردگی غیر طبیعی سیاهرگ ها که اگر جزء افرادی واریکوسلی هستیذ هیچ نگران نباشید چون با انجام عمل جراحی واریکوسلکتومی قابل درمان است فقط باید آن را زودتر تشخیص دهید و به پزشک مراجعه کنید اما یک نکته را فراموش نکنید که همه انواع واریکوسل ها بر روی تولید اسپرم اثر ندارند پس اصلا نگران این موضوع نباشید.

اما این بیماری خود را چگونه نشان می دهد و چه علائمی دارد؟

ناباروری
بزرگ شدن بیضه ها
کاهش تعداد اسپرم ها
درد شدید با انجام فعالیت های سنگین
احساس سنگینی و درد در بیضه ها
ورم ها و برجستگی های درون کیسه بیضه
سنگین تر و یا بزرگ تر شدن یکی از بیضه ها
هنگامی که در حالت ایستاده در ناحیه بیضه ها احساس درد می کنید اما با خوابیدن آرام می شوید
واریکوسل یک بیماری خوش خیم است که با دارو رفع نمی شود و تنها راه حل آن عمل جراحی است که رگ های مشکل دار را مسدود می کنند و خون را در سایر رگ های سالم به جریان می اندازند پس اگر هر کدام از این علائم را دیدید می توانید به یک اورولوژیست مراجعه کنید و هر چه سریعتر نسبت به درمان خود اقدام کنید.

علل بروز واریکوسل

علل بروز واریکوسل دقیقا مشخص نیست و ممکن است مادرزادی باشد اما در کل این بیماری زمانی شکل می گیرد که دریچه های داخل ورید دچار انسداد جریان خون شده و باعث تورم و برآمدگی و ورم رگ ها می شود . علل بروز واریکوسل ممکن است ژنتیکی باشد و از خانواده درجه 1 خودتان آن را به ارث برده اید یا اینکه به دلیل اختلالات داخلی رگ ها باشد.

عوارض بیماری واریکوسل

ناباروری در مردان
تحلیل رفتن بیضه ها

راه های پیشگیری از بیماری واریکوسل

اجتناب از پوشیدن لباس های تنگ و چسبناک
جلوگیری از مصرف بیش از حد نوشیدنی های گازدار
 مصرف مواد غذایی دارای فیبر بالا
مصرف خوراکی های دارای ویتامین E و C
بلند نکردن اجسام بسیار سنگین
انجام ندادن برخی حرکات ورزشی سنگین

تاثیر آن درناباروری مردان

واریکوسل باعث عدم تخلیه خون در بیضه ها و در نتیجه بالا رفتن درجه حرارت بدن می شود بیماری واریکوسل معمولا سبب کاهش تعداد اسپرم ها و کیفیت آنها می شود و همانطور که می دانید اسپرم برای سالم ماندن و زنده ماندن نیاز دارد که دمایشان نسبت به دمای بدن کمی پایین تر باشد که وجود این بیماری روی دمای بیضه ها و ناحیه ای که اسپرم در آنجا هست تاثیر می گذارد و با افزایش دمای این ناحیه موجب کاهش تعداد اسپرم ها می شود و در بیشتر موارد این افزایش دما موجب کم شدن سرعت حرکت اسپرم ها می شود و همچنین می تواند باعث تخریب DNA اسپرم شود.
در کل این بیماری بیشتر از سن بلوغ به بالا دیده شده و در پسران کمتر از 10 سال به ندرت یافت می شود اما این نوع بیماری با وجود اینکه قابل درمان است باید مراقبت های پس از عمل جراحی را هم نادیده نگیرید و اهمیت ویژه ای به آنها دهید چون ممکن است موجب عفونت و خونریزی شود.

مراقبت های بعد از عمل جراحی واریکوسل

1.    پانسمان را باید تا دو روز برندارید و بعد از آن اگر ترشحی وجود نداشت دیگر نیازی به پانسمان کردن نیست.

2.    تا یک روز بعد از عمل نیازی به راه رفتن نیست البته این مورد هم بستگی به نوع بیهوشی قبل از عمل شما دارد.

3.    تا چند روز بعد از عمل واریکوسل می توانید از مایعات استفاده کنید و بعد از آن خوردن غذاهای معمولی را شروع کنید.

4.    پس از 24 ساعت بعد از عمل جراحی می توانید با همسرتان رابطه جنسی برقرار کنید و هیچ مشکلی در این باره ندارید.

5.    اگر از بخیه های نایلونی استفاده کرده باشید می توانید پس از 10 روز نسبت به خارج کردن بخیه ها اقدام کنید.

6.    اگر هم تب شدید داشتید یا ترشحات و خونریزی در محل عمل دیدید و ورم شدید در ناحیه عمل و اطراف بیضه ها مشاده کردید باید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.

ارسال نظر