افسردگی و اختلالات پس از زایمان

زایمان کردن و بچه دار شدن رویای تمام مادران و پدران است که در آرزوی رسیدن به آن هستند اما پس از زایمان ممکن است اختلالات و مشکلاتی برای مادران به وجود آید که با تشخیص به موقع آن درمان آن زودتر و سریعتر انجام می گیرد که یکی از این مشکلات افسردگی پس از زایمان است که از هر شش نفر یک نفر به آن دچار می شود که در ادامه مطلب توضیحات بیشتری در این باره خواهیم داد.

افسردگی و اختلالات پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان چیست و بر چه خانم هایی بیشتر تاثیر گذار است ؟ خانم ها چگونه می توانند با این مشکل روبرو شوند ؟ همسر شما چگونه می تواند در کنترل افسردگی پس از زایمان به شما کمک کند ؟ چگونه می توانیم در مورد مشکل خود به پزشک مربوطه اطلاع دهیم و یا چه زمانی لازم است تا این مشکل را با دکترمان در میان بگذاریم ؟ اینها سوالاتی هستند که ممکن است خیلی از خانمها پس از زایمان از خود پرسیده باشند و در جویای جواب به آن باشند که خوشبختانه تیم همکاران بلوتوت (خرید کاندوم) مطالب مفیدی را در مورد زایمان , بارداری , مشکلات مربوطه و روابط زناشویی بیان کرده اند تا اطلاعات بیشتری نسبت به این موارد پیدا کنید.
یکی از اختلالات زمان زایمان , افسردگی پس از آن است که متاسفانه از هر 6 خانم 1 نفر دچار افسردگی پس از زایمان می شود و عارضه ای جدی است که هم بر رشد فرزند و هم سلامت فرزند و خانواده تاثیر گذار است ولی خوشبختانه قابل درمان است و به راحتی می توانید آن را درمان کنید. زایمان کردن و بچه دار شدن یکی از رویاهای هر پدر و مادری است که در آرزوی رسیدن به آن هستند اما افسردگی پس از آن می تواند مشکلات روحی , روانی را برای فرزند و پدر و مادر بوجود آورد .

دلایل افسردگی پس از زایمان

یک سوال مهم در این باره این است که چه عواملی سبب این افسردگی می شود؟ متاسفانه خانم ها دوبرابر آقایان دچار افسردگی می شوند و به دلیل تنش هایی که دارند و تغییر و تفاوت هورمون ها , عادت ماهیانه , فشارهای روانی , زایمان و بسیاری موارد دیگر که به تشدید یا به وجود آمدن افسردگی در زنان بیشتر کمک می کند و این افسردگی ممکن است در روزهای اول پس از زایمان خود را نشان دهد یا اینکه دو سه ماه پس از زایمان پدید می آید که بسته به هر شخصی قابل تغییر است که این افسردگی هم می تواند به صورت خفیف باشد که هیچ نیازی به دکتر و روانپزشک ندارد و با حمایت همسر و خانواده می توانید کم کم درمان شوید اما در بعضی موارد نیز ممکن است به دارو نیاز داشته باشید که طبق تشخیص پزشک می توانید آن را استفاده کنید و درمان شوید.

علائم افسردگی پس از زایمان

افسردگی

بی خوابی

کم اشتهایی

روان پریشی

احساس خستگی

تنفر از نوزاد خود

وسواس بیش از حد

کاهش تمایلات جنسی

بد خلقی و خشن  شدن

گریه کردن های بی دلیل

منزوی یا گوشه گیر شدن

عدم احساس لذت از زندگی

حس بی ارزشی نسبت به خود

راهکارهایی برای پیشگیری از افسردگی پس از زایمان

برای پیشگیری از افسردگی پس از زایمان باید در دوران بارداری اقدام کنید مثلا اینکه سعی کنید دوستانی پیدا کنید که آنها نیز باردار هستند و بیشتر با آنها گفتگو کنید تا اطلاعات و تجربیاتی در این باره نیز کسب کنید.
کمتر کار کنید و انرژی خود را هدر ندهید مثلا اینکه تا حدی که کاملا خسته می شوید کار نکنید و به محض اینکه احساس خستگی کردید کارها را متوقف کنید و به استراحت بپردازید و از کارهایی که انجام دادنشان بیشتر برای شما لذت بخش است استفاده کنید و انجام دهید.
با همسر خود بیشتر شاد باشید و با او وقت بگذرانید و سعی کنید همراه با همسرتان به کلاسهای قبل از زایمانی که برگزار می شوید بروید.
به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و اگرخود و یا در جمع خانواده سابقه افسردگی داشته و یا دارید حتما این موضوع را با پزشکک خود در میان بگذارید.

درمان افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان اختلال و عارضه ای نیست که شما از آن بترسید و با تشخیص به موقع خیلی زود و راحت می توانید از شر آن خلاص شوید اما اگر به آن بی توجه باشید ممکن است یکسال یا بیشتر طول بکشد و شما را در واقع عذاب می دهد اما خوشبختانه خانم های کمتری در ایران به افسردگی دچار می شوند یعنی چیزی حدود 15 درصد که این آمار نیز به راحتی توسط خانواده یا پزشک قابل درمان هستند و اصلا نگران این موضوع نباشید که مادران شیرده ممکن است با مصرف این داروها اختلالاتی در تغذیه و خواب نوزادشان پیش آید که در واقع چنین است و پزشک مربوطه می داند که این دارو هیچ عارضه ای در این زمینه ندارد.

ورزش کردن

یکی از کارهای مهمی که واقعا جواب می دهد ورزش کردن و اختصاص دادن تایمی از روز برای خودتان است. از آنجا که در دوران بارداری و زایمان هورمون های بدن تغییرات فراوانی می کنند می توانید پس از زایمان با ورزش کردن آنها را تحریک کنید و بیشتر به بهبود شرایط خود کمک کنید.

خواب و استراحت کافی

آنقدر کار نکنید که به محض اینکه می خواهید دراز بکشید خوابتان ببرد و استراحت کافی داشته باشید و انرژی لازم برای خود نیز باقی بگذارید چون کم خوابی باعث به وجود آمدن مشکلات مغز و اعصاب می شود بنابراین 8 ساعت خواب کافی باید داشته باشید.

صحبت درمانی

صحبت درمانی یکی از بهترین روش های درمان افسردگی است به این صورت که باید تمام درد دل ها و احساسات خودتان را با فردی خارج از خانواده خود (پزشک مربوطه , روانشناس , روانپزشک و...) با اعتماد به نفس کافی بیان کنید تا بهتر بتوانید به خودتان کمک کنید.
و بسیاری موارد دیگر...

مراقبت از خود

شما مادرانی که این مشکل را دارید به راحتی می توانید با خود کنار آیید و از طریق ذهن خود , خود را درمان کنید مثلا اینکه با خود مهربان تر شوید , سعی کنید بیشتر از زندگی و بودن نوزادتان در زندگی لذت ببرید , انتظارات بیش از حد و غیر معقول از خود نداشته باشید , به ظاهر و انرژی خودتان بیشتر اهمیت دهید , سعی کنید تایمی را هم به همسرتان اختصاص دهید و مانند اوایل زندگی حرف های عاشقانه بزنید , در مورد فرزندتان اگر سوالی داشتید از افراد بزرگتر فامیل یا مادرتان کمک بگیرید.

محصولات پیشنهادی سایت بلوتوت

خرید کاندوم , کاندوم ساده , کاندوم خیلی نازکخرید کاندوم فضایی , کاندوم ویتامین E , کاندوم میکس , کاندوم میوه ای , کاندوم فوق العاده تاخیری , کاندوم خاردار , کاندوم تنگ کننده , کاندوم بزرگ کننده و سفت کننده , کاندوم خنک کننده , کاندوم اره ماهی

ارسال نظر