زگیل تناسلی و علائم آن چیست ؟

زگیل تناسلی یک بیماری ویروسی است که بیشتر از طریق ارتباط جنسی منتقل می شود و به شکل برجستگی های ریز قرمز یا سفید هستند و برخی دیگر به شکل دسته های کوچک گل کلمی شکل هستند که در اطراف ناحیه تناسلی و اطراف مقعد و روی باسن ظاهر می شوند.

زگیل تناسلی و علائم آن چیست ؟

 ارتباط جنسی با وجود همه لذت هایی که دارد اگر بعضی نکات بهداشتی و ایمنی را هم رعایت نکنید ممکن است باعث بروز بسیاری از بیماری های خطرناک شود از جمله اینکه با رعایت نکردن نظافت و بهداشت قبل و بعد از رابطه جنسی در معرض ابتلا به عفونت ها و تب خال و زگیل های تناسلی و ... می شوید و به همین دلیل است که بسیار توصیه می شود که حتما قبل از ارتباط جنسی همیشه نظافت و بهداشت فردی خود را رعایت کنید تا مشکلی برای شریک جنسی تان هم پیش نیاید . یکی از بیماری های عفونی و ویروسی که در ناحیه تناسلی ممکن است به وجود آید زگیل تناسلی است که در این عنوان می خواهیم اطلاعاتی راجع به این بیماری و نحوه درمان آن بیان کنیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.
زگیل تناسلی یکی از بیماری های ویروسی آمیزش جنسی است و دارای انواع گوناگونی است که حدود چهل نوع آنها از طریق ارتباط جنسی شکل می گیرد این بیماری به شکل های مختلفی ظاهر می شود که بعضی از آنها به شکل برجستگی  گوشتی قرمز یا سفید دیده می شوند و برخی دیگر به صورت دسته ای مثل گل کلم هستند که بیشتر در ناحیه تناسلی و ناحیه مقعد یافت می شوند و در برخی مواقع هم ممکن است روی لب , ناحیه دهان و زبان نیز ایجاد شود که فرد آلوده از طریق ارتباط دهانی آن را منتقل می کند و اگر دیر آن را تشخیص دهید و به پزشک مراجعه نکنید ممکن است باعث بروز سرطان گردن و دهانه رحم , سرطان واژن , سرطان مقعد شود.زگیل های تناسلی معمولا با رابطه پوستی از طریق دخول به فرد دیگر منتقل می شود و هیچ دردی احساس نمی کنید اما ممکن است احساس سوزش , خارش و خونریزی داشته باشید و به این دلیل است که می گویند تشخیص آن آنچنان کار ساده ای هم نیست و بیشتر آنها در ناحیه آلت تناسلی و اطراف مقعد یا روی باسن دیده می شود .

راه تشخیص زگیل

خیلی از افراد هستند که می خواهند بدانند که آیا دچار این بیماری شده اند یا خیر که برای تشخیص بهتر آن باید به پزشک زنان مراجعه کنید و از طریق آزمایش پاپ اسمیر اگر مشکلی وجود داشت مطلع می شوید.آزمایش پاپ اسمیر را باید هر خانمی چه سالم و چه بیمار سالی یکبار بگیرد تا از سلامتی خود مطمئن شود که اگر دچار زگیل تناسلی شده باشید باید هر چه سریعتر نسبت به بهبود خود اقدام کنید در غیر اینصورت ممکن است باعث ابتلا به سرطان گردن رحم شود.یکی از اشتباهاتی که برخی از مردم مرتکب می شوند این است که وقتی علائمی مانند زگیل دیدند شروع به خود درمانی می کنند و خودسرانه از دارو گیاهی یا داروخانه ها کرم های موضعی و ... خریداری می کنند تا بهبود یابند که در واقع یکی از اشتباه ترین کارهایی است که انجام می دهند و باید برای تشخیص و درمان آن حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و مصرف خودسرانه دارو ممکن است باعث بروز سوختگی و قرمز شدن پوستتان شود و عوارض بدتری را به دنبال بیاورد.

راه های پیشگیری از این ویروس

تزریق واکسن گارداسیل

برای رابطه جنسی دخول حتما از کاندوم استفاده کنید.

رعایت و نظافت بهداشت فردی که جزء مهم ترین کارها برای انتقال و پیشگیری از این بیماری است.

در صورت مشاهده علائمی مانند زگیل تناسلی در ناحیه تناسلی هر چه سریع تر به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

اگر به این ویروس مبتلا هستید تا جایی که ممکن است از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید و زمان اتمام دوره بهبودی می توانید ارتباط جنسی سالم تری داشته باشید.

متاسفانه هنوز درمان صد در صدی برای از بین رفتن این ویروس وجود ندارد و بر حسب توانایی سیستم ایمنی فرد مبتلا میزان بهبودی مشخص می شود و یک نکته مهم اینکه اگر دچار ابتلا به زگیل تناسلی شده اید و مدتی است که آثار و علائمی از آن روی بدن خود مشاهده نمی کنید دلیل بر این است که کاملا بهبود یافته اید چون ممکن است ویروس این بیماری در بدن مانده باشد پس حتما این بیماری را جدی بگیرید که عوارض بیشتری به دنبال نیاورد.

زگیل های تناسلی در آقایان

آنچنان که این بیماری در میان زنان شایع است در میان مردان چنین است و کمتر دیده می شود که بیشتر آنها بر روی نوک آلت تناسلی شان ظاهر می شود و در برخی دیگر در قسمت باسن که از طریق رابطه مقعدی مبتلا شده اند که به آقایانی که رابطه مقعدی با هم جنس خودشان دارند اکیدا توصیه می شود که آزمایش بدهند و نسبت به بهبود هر چه سریعتر خود اقدام کنند.

انواع آزمایشات لازم برای تشخیص زگیل تناسلی

آزمایش پاپ اسمیر

بررسی برجستگی های روی بدن

معاینه کامل لگن و سایر اندام تناسلی

آزمایش تخصصی زگیل تناسلی که HPV نام دارد.

برای درمان این بیماری ها نیز می توانید به کمک کرم های موضعی یا لیزر درمانی و یا از طریق متخصص پوست اقدام کنید و هرچه سریع تر خود را درمان کنید اما در کل درمانی قطعی برای آن وجود ندارد و هر چه سیستم ایمنی بدن فرد مبتلا قوی تر باشد درمان آن سریعتر انجام می گیرد و میانگین دوره درمان حدودا شش ماه است تا قطعی درمان شوید و بدون اطلاع پزشک به هیچ عنوان نباید روند دوره درمان را قطع یا تغییر دهید.

محصولات پیشنهادی بلوتوت:

خرید کاندوم , خرید کاندوم فضایی , خرید اسپری جنسی , خرید ژل های آمیزش جنسی , خرید محصولات جنسی
ارسال نظر